Od úmrtí Abrahama Lincolna uplynulo 140 let

Ve Spojených státech si dnes připomínají 140 let od smrti 16. prezidenta Abrahama Lincolna. V myslích většiny Američanů je tím, kdo osvobodil otroky, udržel Spojené státy pohromadě, zvítězil v občanské válce a zachránil mladou americkou demokracii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lincolna ctí i čeští krajané

Lincolna ctí i čeští krajané | Foto: Miroslav Konvalina

Pár dní po skončení války Severu proti Jihu ho ve Fordově divadle ve Washingtonu zastřelil přívrženec Konfederace John Wilkes Booth. Jak na "poctivého otce Aba" Američané vzpomínají, o to se zajímal tamní zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Abe Lincoln patří stále k nejpopulárnějším americkým prezidentům zejména proto, že dokázal vyvézt zemi z nejtěžší krize, aniž by opustil ideály demokracie, rovnosti a svobody.

Ve Springfieldu ve státě Illinois, kde začala jeho slibná kariéra, otevřou novou prezidentskou knihovnu a muzeum, které má poodhalit stále záhadnou osobnost Abrahama Lincolna, a jehož soukromí se objevují stále nové spekulace včetně té, že byl homosexuál.

Jistý podnikavec se chce pokusit za milion dolarů prodat útržek látky. Měl být součástí Lincolnova obleku, který měl na sobě v době atentátu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme