Od úmrtí Konrada Adenauera uplynulo 40 let

Dnes uplynulo přesně 40 let od smrti spolkového kancléře Konrada Adenauera. V paměti zůstane navždy jako architekt pozoruhodné poválečné obnovy Německa a politik, který pro svou zemi dokázal znovu získat důvěru demokratické Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konrad Adenauer

"Chceme vytvořit organizaci, která Francouzům umožní dohlížet na všechno, co se děje v německém ocelářském a uhelném průmyslu, a obráceně. Tato vzájemná kontrola je nejlepším prostředkem k vedení politiky založené na důvěře," řekl Adenauer na počátku padesátých let na adresu rodících se evropských organizací.

Právě projekt nových evropských institucí, spolu se sociálně-tržním hospodářstvím a garancemi německé bezpečnosti ze strany Spojených států a NATO, byly pilíři poválečné obnovy Spolkové republiky.

"Jednou z německých priorit bylo, že už nikdy nesmí dojít k tak strašné válce. Za druhé se mělo zabránit návratu něčeho podobného, jako byl nacionální socialismus," shrnuje priority křesťansko-demokratického kancléře Ernst Albrecht, který tehdy působil u Evropského společenství uhlí a oceli.

Konrad Adenauer se do širšího povědomí dostal už v roce 1917, kdy se stal vrchním starostou Kolína nad Rýnem. V roce 1933, krátce po převzetí moci nacisty, odmítl podat ruku novému kancléři Adolfu Hitlerovi. Za druhé světové války byl několikrát zatčen, ale opakovaně se odmítl zapojit do aktivního protihitlerovského odboje.

Ač zarytý antikomunista prokázal opakovaně i svůj pragmatismus a cit pro diplomacii, třeba když při historické návštěvě Moskvy v roce 1955 dokázal vyjednat propuštění zbylých německých vojáků ze sovětského zajetí.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme