‚Od zítra částečná mobilizace‘. Polskou tiskovou agenturu napadli hackeři a zveřejnili falešnou zprávu

V polské státní tiskové agentuře PAP vyšla falešná zpráva, že polský premiér se chystá vyhlásit částečnou mobilizaci a odeslat vojsko na Ukrajinu, která třetím rokem čelí agresi Ruska. Agentura vzápětí zprávu stornovala a ujistila, že není jejím autorem.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto.

Kybernetický útok. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Vicepremiér a ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski uvedl, že podle všeho šlo o kybernetický útok a naplánovanou dezinformaci. Mluvčí ministra, který má na starosti polské zpravodajské služby, hovoří o ruském kybernetickém útoku.

Podle premiéra Donalda Tuska další velmi nebezpečný hackerský útok odhaluje ruskou strategii destabilizace v předvečer voleb do Evropského parlamentu.

„Zpráva PAP o částečné mobilizaci je nepravdivá. Zahájili jsme naléhavé vyšetřování záležitosti. Vše nasvědčuje kybernetickému útoku a naplánované dezinformaci! O dalších zjištěních budeme informovat,“ napsal na síti X ministr.

„Kvůli pravděpodobně ruskému kybernetickému útoku na PAP a zveřejnění dezinformující zprávy o údajné mobilizaci v Polsku podnikla Agentura vnitřní bezpečnosti (ABW) ve spolupráci s ministerstvem digitalizace okamžitá opatření,“ uvedl mluvčí Jacek Dobrzyński.

Ve falešné zprávě se tvrdilo, že premiér Tusk vyhlásí 1. července částečnou mobilizaci. Do vojska bude povoláno 200 000 Poláků, bývalých vojáků i civilistů, a všichni zmobilizovaní budou posláni na Ukrajinu.

V Polsku zadrželi devět podezřelých ze sabotáže na pokyn Ruska. ‚Hovoříme o najatých lidech,‘ řekl Tusk

Číst článek

PAP sice zprávu stornoval, ale mezitím se objevila na mnoha internetových serverech, kupříkladu i na webu veřejnoprávního rozhlasu ve městě Opole, napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza.

Deník dodal, že zprávu nezveřejnil žádný z redaktorů a redaktorek PAP ani nešlo o podivný žert, ale zpráva vyšla v důsledku prolomení servisu PAP, a to opakovaně.

Agentura ji pokaždé, tedy dvakrát, stornovala a později zpravodajské služby informovaly na sociálních sítích o pravděpodobném kybernetickém útoku. „Údajné komuniké PAP týkající se mobilizace není pravdivé. Zpravodajské služby incident vyšetřují,“ napsal šéf premiérovy kanceláře Jan Grabiec.

Zatím se neví, kdo je autorem zprávy ani jak se dostala na servery PAP, dodal deník.

kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme