Odbory kritizují výjimku z Listiny základních práv EU

Čeští odboráři se obávají, že výjimka z Listiny základních práv Evropské unie, kterou na žádost Václava Klause vyjednala vláda Jana Fischera, poškodí české zaměstnance. Odbory proto chtějí přesvědčit budoucí poslance a vládu, aby Česká republika od požadavku upustila a nebo ji v budoucnu zrušila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Senátu Milan Štěch

Místopředseda Senátu Milan Štěch | Foto: Tomáš Adamec

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěch v pořadu Stalo se dnes Českého rozhlasu 1 řekl, že výjimka znamená možnost, aby se na Česko nevtahovala v plném rozsahu Listina základních práv EU týkající se například práva ohledně zaměstnávání, propouštění, kolektivního vyjednávání a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČMKOS Milan Štěch a Profesor právní teorie na cardiffské univerzitě Jiří Přibáň o výjimce z Lisabonu

Výjimka podle něho umožňuje, aby se při určité parlamentní a vládní konstelaci zhoršil standard pro zaměstnance v Česku pod standard Evropské unie, Připomněl, že odbory jednaly s premiérem, aby výjimka vůbec nebyla a upozorňovaly,že se z českých občanů mohou stát občané druhé kategorie.

Milan Štěch předpokládá, že lidé se v průběhu času budou cítit ponížení a budou se dožadovat zrušení výjimky.

Profesor právní teorie na cardiffské univerzitě ve Velké Británii Jiří Přibáň poznamenal, že obavy odborářů i dalších občanů by se měly brát v úvahu. Česká vláda nevyjednala výjimku z článku 17, ale z celé Listiny základních práv jako Polsko a Británie - současně ale upozornil, že ještě neznáme všechny podrobnosti.

Praktické důsledky jsou zejména v tom, že Lisabonská smlouva se přijme a bude platit v plném rozsahu včetně listiny a za tři roky při přístupu Chorvatska by se však měla právní pozice Česka změnit však dojde k oslabení práv obyvatel České republiky, což je věc právně napadnutelná nejen před Ústavním soudem.

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme