Odbory považují generální stávku v Itálii za úspěšnou. Vláda naopak

Itálie dnes žila generální stávkou, kterou vyhlásily levicové odbory na protest proti balíku úsporných opatření vlády Silvia Berlusconiho. Opatření považují za nespravedlivá a neúměrná, protože postihnou více chudší vrstvy než bohaté lidi. Výsledek stávky je sporný. Podle odborů byla úspěšná, podle vlády naopak skončila absolutním neúspěchem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka italských odborů CGIL

stávka italských odborů CGIL | Zdroj: ČTK

Stávku organizovala pouze jedna ze čtyř odborových centrál, levicová CGIL. Podle ní dnes demonstrovalo dnes v různých italských městech na milion lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O generální stávce v Itálii informovala spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Policie ale soudí, že demonstrujících bylo daleko méně. V Římě jich vyrazilo do průvodu jen asi 40.000. Podle ministra pro státní správu Renata Brunetty stávkovala necelá dvě procenta zaměstnanců.

Zatímco dopad stávky v letecké dopravě a na železnicích byl velmi omezený, v městské dopravě stávka způsobila značné potíže. Ani tam se ale nezastavil provoz úplně, protože nestávkovali všichni řidiči autobusů a zaměstnanci metra. Například v Římě vyjela polovina spojů.

Ministr pro sociální otázky Sacconi vyjádřil naději, že to byla poslední stávka vzhledem k velmi nízké účasti a že i levicový odbor CGIL bude nyní ochoten jednat s vládou o potřebných reformách.

Levice žádá vyšší daně pro bohaté

Opozice i odbory si uvědomují, že úsporná opatření jsou nutná. Balík ale považují za nespravedlivý vůči slabším občanům. Tvrdí, že bude mít negativní dopad na hospodářský růst a že opatření pocítí nejvíc jako vždy obyčejní zaměstnanci, zatímco bohatých se nedotknou.

Levici požaduje vyšší daně pro majetné lidi, podnikatele nebo banky, ale i živnostníky, kteří podle ní mají na svědomí velké daňové úniky. Chce také od stát finanční podporu pro podniky, aby se mohla vytvářet nová pracovní místa.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme