Odbory ve Francii stupňují tlak proti důchodové reformě

Ve Francii jsou dnes další stávky a demonstrace. Odborové svazy se snaží dokázat, že vláda s prosazováním důchodové reformy ještě vyhráno nemá. Zákon už ale schválil Parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie. Demonstrace proti důchodové reformě. | Zdroj: ČTK

Zatím jde zřejmě o nejsilnější sociální protesty, které se ve Francii kdy odehrály. Podle zpravodaje Čro ve Francii Jana Pokorného bylo místy v ulicích až 3,5 miliónu lidí. Aktuálně podpora stávkujících spíše stagnuje, což na další motivaci příliš nepřidá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty proti důchodové reformě ve Francii. Situaci sleduje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Pokorný.

Přestože je zákon schválený, odboráři upozorňují na klasickou taktiku vlády, která si prosadila svoje a poté teprve mluví o jednání u kulatého stolu. Reformu ještě musí schválit Ústavní rada, poté ji může podepsat prezident. Než se tak stane, dají se očekávat další protestní akce.

Vlna demonstrací byla zajímavá i tím, že se k ním připojili studenti, kteří mají ještě do penze daleko. Nyní je jich ale v ulicích daleko méně, jelikož začali podzimní prázdniny. Právě jejich účast na protestech je ale důležitá, neboť nezaměstnanost mladých je ve Francii kolem 23 procent.

Jan Pokorný, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme