Irácký duchovní Sadr oznámil odchod z politiky, při protestech jeho stoupenců zemřelo nejméně 12 lidí

Nejméně 12 lidí bylo v pondělí zabito a více než 100 dalších zraněno v Bagdádu při střetech, které propukly po oznámení vlivného iráckého duchovního Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. Jeho stoupenci poté vtrhli do sídla vlády. Armáda v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení počínaje 19:00 místního času (18:00 středoevropského času). Od odpoledních hodin už platí zákaz vycházení v Bagdádu.

Bagdád (Aktualizováno: 20:42 29. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci iráckého populistického vůdce Muktady Sadra protestují proti jeho rozhodnutí odejít z politiky

Příznivci iráckého populistického vůdce Muktady Sadra protestují proti jeho rozhodnutí odejít z politiky | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Mladí muži loajální Sadrovi vyšli do ulic, aby protestovali proti jeho rozhodnutí, a střetli se s rivalskými skupinami podporovanými Teheránem. Před přísně střeženou vládní zónou na sebe házeli kamení.

Podle svědků, které cituje agentura Reuters, se po celém Bagdádu ozývá střelba. Přinejmenším část jsou výstřely do vzduchu, ale zdroj zatím není jasný. Irák patří mezi země, kde má značná část populace střelnou zbraň.

Irácká policie mezitím použila slzný plyn, aby rozehnala tisíce Sadrových stoupenců, kteří se snažili proniknout k sídlu vlády. Podle svědků, které citovala agentura AFP, policisté fyzicky zatlačovali davy lidí od vládní zóny.

Podle zdravotníků utrpělo nejméně 15 protestujících střelná zranění a více než desítka dalších byla zraněna slzným plynem, anebo při fyzických střetech s pořádkovou policií.

Protestující požadují nové volby

Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který „až do odvolání“ pozastavil činnost vlády a vyzval Muktadu Sadra, aby „dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí“, napsala AFP.

‚Odstranit zkorumpovanou politickou třídu.‘ Sadrovi příznivci pronikli do iráckého parlamentu

Číst článek

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb.

„Rozhodl jsme se nevměšovat se už do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky,“ stojí v Sadrově pondělním tweetu.

Podle agentury Reuters Sadr také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že je to reakce na zablokovanou politickou situaci.

Pouze některé kulturní a náboženské organizace budou fungovat i nadále. Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem.

Zákaz vycházení

Zákaz vycházení, který po vpádu Sadrových lidí do sídla vlády urychleně vyhlásila armáda, se týká civilistů i automobilů. Příznivci duchovního vnikli do sálů vládního sídla a začali provolávat hesla na Sadrovu podporu.

Absolutní úmrtnost, upadané nosy, výpadky proudu. Zdravotní sestra popsala irácké covidové oddělení

Číst článek

Podle fotografa agentury AFP seděli demonstranti v křeslech, někteří mávali iráckými vlajkami, jiní si pořizovali selfie. Ostatní se koupali v bazénu na zahradě.

Irácká vláda má sídlo v paláci Republiky, který se nachází v přísně střežené zóně irácké metropole. Vjezdy do ní byly v pondělí uzavřeny.

Duchovní už dříve stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku, protože se nedohodl s ostatními stranami na jmenování nového premiéra. Jeho hlavními protivníky jsou politici blízcí Íránu.

Sadrovi stoupenci od konce července protestují u parlamentu a vládních budov. Vyjednávání o novém premiérovi a prezidentovi podle Reuters ustala.

Agentura napsala, že nové Sadrovo rozhodnutí může vést k další destabilizaci země. Podle informací agentury AP propukly protesty i v převážně šíitských provinciích na jihu země, kde Sadrovi stoupenci zapalovali pneumatiky a blokovali silnice v provincii Basra bohaté na ropu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme