Odchod z eurozóny už není priorita. Le Penová mění kampaň a láká středové voliče

Týden před francouzskými prezidentskými volbami mění Marine Le Penová výrazně svou kampaň. Pro kandidátku euroskeptické Národní fronty už není prioritou vystoupení z eurozóny a chce se zaměřit především na bezpečnost a boj proti terorismu. Nový postoj má přitáhnout pravicové voliče i část politického středu. Poslední průzkumy ukazují, že ztráta Le Penové na centristu Emmanuela Macrona se snižuje.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová, šéfka Národní fronty a prezidentská kandidátka. | Foto: Reuters

Le Penová v nedělním velkém rozhovoru pro list L´Ajourdhui - Le Parisien prohlásila, že nikdy neřekla, že by jako prezidentka okamžitě prosazovala odchod Francie z eurozóny.

Upřesnila, že euro je pro ni mrtvou měnou, ale dovede si představit, že by Francie měla dvojí měnu a Euro by zůstalo zachováno jako měna pro velké podniky a mezinárodní obchod.

Kandidátka Národní fronty tak výrazně zmírnila svou rétoriku i proto, že podle průzkumů si většina Francouzů návrat k franku nepřeje.

Tento krok by ji mohl pomoci rozšířit okruh voličů zejména z pravé strany politického spektra. Rozhodující druhé kolo voleb se koná 7. května.

Prvního kola 23. dubna 2017 se zúčastnilo celkem 11 kandidátů. Z prvního místa postoupil s 24,01 procenty Macron, Le Penová získala 21,30 procent a nechala za sebou bývalého republikánského premiéra Francoise Fillona i krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme