Odchod z eurozóny už není priorita. Le Penová mění kampaň a láká středové voliče

Týden před francouzskými prezidentskými volbami mění Marine Le Penová výrazně svou kampaň. Pro kandidátku euroskeptické Národní fronty už není prioritou vystoupení z eurozóny a chce se zaměřit především na bezpečnost a boj proti terorismu. Nový postoj má přitáhnout pravicové voliče i část politického středu. Poslední průzkumy ukazují, že ztráta Le Penové na centristu Emmanuela Macrona se snižuje.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová, šéfka Národní fronty a prezidentská kandidátka. | Zdroj: Reuters

Le Penová v nedělním velkém rozhovoru pro list L´Ajourdhui - Le Parisien prohlásila, že nikdy neřekla, že by jako prezidentka okamžitě prosazovala odchod Francie z eurozóny.

Upřesnila, že euro je pro ni mrtvou měnou, ale dovede si představit, že by Francie měla dvojí měnu a Euro by zůstalo zachováno jako měna pro velké podniky a mezinárodní obchod.

Kandidátka Národní fronty tak výrazně zmírnila svou rétoriku i proto, že podle průzkumů si většina Francouzů návrat k franku nepřeje.

Tento krok by ji mohl pomoci rozšířit okruh voličů zejména z pravé strany politického spektra. Rozhodující druhé kolo voleb se koná 7. května.

Prvního kola 23. dubna 2017 se zúčastnilo celkem 11 kandidátů. Z prvního místa postoupil s 24,01 procenty Macron, Le Penová získala 21,30 procent a nechala za sebou bývalého republikánského premiéra Francoise Fillona i krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme