Odchod z pásma Gazy provází duel barev

Soubojem dvou barev v Izraeli - oranžové a modré - by se také dal nazvat pomyslný zápas mezi stoupenci a odpůrci odchodu Izraele z pásma Gazy a ze severu Západního břehu Jordánu. Likvidace je přitom vzdálená už jen měsíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael

Izrael | Foto: CIA

Záplavy modré, případně modrobílé a oranžové barvy - i to je současný Izrael. Podle fáborků na autech a praporků na domech okamžitě poznáte, kdo podporuje odchod z pásma Gazy - to jsou modří, a kdo naopak ne, to jsou oranžoví. Aktivisté obou táborů rozdávají stučky každému, kdo chce. Zejména na odbočkách na dálnicích, kde jsou semafory, nebo na křižovatkách ve velkých městech.

35letý Izraelec ruského původu Dimitrij Sorokin, který pracuje v cestovním ruchu k tomu říká : "Je to jedna z forem jak vyjádřit svůj názor. Já si nemyslím, že by to bylo něco špatného, podle mne je to normální. Sám mám už uvnitř auta i modrou i oranžovou stužku. Na rozdíl od Izraelců je mám ale schované." Kdežto obyvatelé židovského státu je často hrdě vystaví , aby byly co nejvíc vidět a někdy své auto skoro úplně opentlí.

Kolik převládá kdy modré nebo oranžové barvy, závisí především na oblasti,ve které člověk žije nebo kde se pohybuje. Například v Tel Avivu moderním světovém velkoměstě převládá modrá, v Jeruzalémě, v konzervativním městě s hlubokými náboženskými tradicemi, zase oranžová.

V místech, kde žijí osadníci, tam jsou záplavy oranžové, naopak ve větších městech modré. Tento zápas barev je v lidech velmi zažitý. A respektují to i cizinci. Na izraelské obdobě olympiády - Maccabia 2005, kterých se účastní více než pět a půl tisíce sportovců z celého světa předavším židovského původu, poslala holandská výprava otevřený dopis izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi. Holanďané nosí tradičně oranžové dresy a ve svém dopise zcela vážně Ariela Šarona ujišťují, že to nemá noc společného s protesty proti likvidaci židovských osad.

Izraelské špičky psychologie říkají, že souboj modré a oranžové na veřejnosti je v pořádku, protože to každému umožňuje nenásilně vyjádřit svůj názor a nikomu to neubližuje. Dimitrij Sorokin ale zmínil další rozměr sporu mezi stoupenci a odpůrci odchodu z osad.

Vyjádřil směsici názorů, která v izraelské společnosti převládá. "Společnost se rozdělila. Ale, víte, tam jsou vnitřní problémy. Mnoho lidí tam v osadách vůbec nemyslí na politiky, ale žijí tam hodně let ,mnozí z nich se tam narodili a mají tam své kořeny. Je velmi těžké tyto kořeny vyrvat. Když tam má někdo svůj vinohrad a předával se z generace na generaci, tak ho těžko obnoví ve velkoměstě.A to žádné peníze nenahradí. Ale jestli je odchod z pásma Gazy opravdu nenahraditelný krok k míru, tak si myslím, že je potřeba ho udělat. I když si zároveň osobně myslím, že nepomůže."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme