Do Oděsy dorazí mise UNESCO. Zhodnotí poškození historického centra ruským ostřelováním

Do jihoukrajinské Oděsy v nejbližších dnech dorazí mise Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), aby zhodnotila poškození tamních objektů zařazených na seznam světového kulturního dědictví. Podle agentury Unian to uvedlo ukrajinské ministerstvo kultury. V noci na neděli ruský útok podle Kyjeva poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám ve městě.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko bombarduje přístavní Oděsu na pobřeží Černého moře nebo její okolí téměř každou noc od chvíle, kdy před týdnem Moskva oznámila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Historické centrum Oděsy je od ledna letošního roku na seznamu světového dědictví UNESCO.

Při nočním útoku na Oděsu zemřel jeden člověk. 22 dalších je zraněných, včetně čtyř dětí

Číst článek

U příležitosti plánované mise organizace podle ukrajinského ministerstva kultury sdělila, že „úmyslné útoky na kulturní objekty a jejich ničení a poškozování lze přirovnat k válečnému zločinu“. Z úmyslného cílení na civilní infrastrukturu a světové dědictví dnes Moskvu podle agentury AFP obvinilo také francouzské ministerstvo zahraničních věcí.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí prohlásil, že chrám v Oděse zasáhla ukrajinská „antiraketa“, čímž měl zřejmě na mysli zbraň protivzdušné obrany. Ruské ministerstvo obrany dříve tvrdilo, že katedrálu zřejmě zasáhla ukrajinská protiletadlová střela.

Ruský útok v noci na neděli podle ukrajinských představitelů zničil také několik obytných domů a infrastrukturní objekty. Jeden člověk při něm zemřel a dalších zhruba 20 utrpělo zranění. Vedle chrámu bylo v Oděse při ruských útocích podle portálu Meduza poškozeno 25 památkově chráněných budov.

Při ruském útoku bezpilotními letouny na Oděskou oblast v noci na pondělí byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinské úřady to napsala agentura Reuters. Údery podle ní zasáhly infrastrukturu podél Dunaje, který představuje alternativní trasu pro vývoz obilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme