Odešla k výslechu a už se nevrátila. Česká občanka je desátý den v syrském vězení

Už deset dní je v syrském vězení česká občanka Sandra Bitarová. Policie si ji předvolala k výslechu a rodina o ní od té doby nemá žádné zprávy. Je zřejmě podezřelá ze spojení s opozicí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Vězeňská služba ČR

Nedovolili jí žádné návštěvy a ani diplomatům se zatím nepodařilo získat k ní přístup. Dcera české matky a syrského otce žije trvale v Sýrii. O jejím propuštění vyjednává české ministerstvo zahraničí.

„Zatím o ní nemáme žádné zprávy, protože jsme s ní nemohli mluvit a během celých 10 dnů jsme nedostali žádné informace o tom, co se vlastně děje. Víme jenom, že byla pozvaná k zodpovězení pár otázek na tajnou policii, šla tam dobrovolně a 10 dní o ní nic nevíme,“ řekl exkluzivně Radiožurnálu bratr zadržené ženy Chalid Bitar.

Sandra Bitarová už na jaře strávila v policejní vazbě jeden den. Po druhém předvolání proto informovala českou ambasádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S bratrem Sandry Bitarové Chalidem jsme mluvili v Dopoledním Radiožurnálu

„Zaznamenali jsme si všechna místa, nebo kdy jde a kam jde. Podle našich informací je zde obvinění ze spolupráce a kontaktů s opozicí,“ uvedla v České televizi velvyslankyně Eva Filipiová.

Opětovné zatčení dvaatřicetileté ženy může souviset s aktivitami jejího otce. Ten je umírněný opoziční aktivista a patří mezi kritiky režimu.

„Jestli ona byla aktivistka, o tom nevím, nic takového mi neřekla. Vím, že měla moc práce, pracovala v reklamní agentuře. A jestli něco dělala, tak to bylo jenom z lidských důvodů, a ne z politických. Tím jsem si jistý,“ prohlásil její bratr Chalid.

Česko by případ mělo brát velmi vážně, říká novinář

Novinář a publicista Hassan Ezzedine upozorňuje, že české úřady by případ měly brát velmi vážně. "Je to velmi typická situace. Syrské tajné služby jsou zvyklé takto jednat. Známe z minulosti případy, kdy zmizelo několik desítek i stovek lidí, například v Libanonu, a jejich osud dosud není známý," říká.

Podle lidí, kteří zažili syrské vězení, v něm vládnou doslova hrozivé podmínky. "Syrské orgány nerespektují lidská práva, používají prý prastaré metody mučení vězňů, aby získali jejich svědectví. Je-li tato žena obviněna z podpory syrské opozice, je to dost vážná věc. Syrské úřady považují opozici za teroristické skupiny," vysvětluje Ezzedine.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl novinář Hassan Essedine, který komentoval případ zadržené české občanky v Sýrii

To, že má Sandra Bitarová i české občanství, jí podle Ezzedina zřejmě příliš nepomůže: "Syřané jiné občanství neberou příliš v úvahu. Pro ně je to syrská občanka a podle toho s ní budou jednat."

Pozitivní je podle něj alespoň to, že se ví, že ji zatkly tajné služby. "Na tom by se mělo stavět. V minulosti se staly případy, kdy ti lidé zmizeli neznámo kam nebo byli zabiti. Nevědělo se, kdo je unesl, a tím pádem nebylo z čeho vycházet. Mezinárodní tlak by snad mohl pomoci," míní Hassan Ezzedine.

David Koubek, Ľubica Zlochová, mta, mad, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme