Odešla legenda polské žurnalistiky - Varšavský kurýr

Ve věku 92 let zemřel ve Varšavě legendární polský novinář a spisovatel Jan Nowak- Jezioraňski. Říkalo se mu Varšavský kurýr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Nowak-Jezioranski | Zdroj: ČTK

Jan Nowak- Jezioraňski se aktivně účastnil protifašistického odboje - zajišťoval spojení mezi polskou exilovou vládou v Londýně a nekomunistickou polskou armádou AK.

Po válce nastoupil do BBC a pak se podílel na založení Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. 25 let vedl jeho polskou sekci.

"Na rozhlasových vlnách povedeme válku s rusifikací a sovětizací polské kultury. Budeme bojovat proti falšování naší historie a našich tradic. Budeme hlasitě říkat to, co polská společnost hlasitě vyslovit nesmí, protože má v ústech roubík," těmito slovy zahájil Jezioraňski v roce 1952 polské vysílání Svobodné Evropa.

V roce 1976 odešel do Spojených států, kde mimo jiné působil jako poradce prezidenta Jimmyho Cartera a pomáhal při vzniku polského odborového hnutí Solidarita, které svrhlo komunistický režim v Polsku.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme