Odhalená podezřelá zásilka pro prezidenta Obamu mohla obsahovat jed ricin

Odhalená podezřelá zásilka pro amerického prezidenta Baracka Obamu mohla obsahovat ricin, takzvaný buněčný jed. Informovala o tom televize CNN s odvoláním na vyšetřovatele z FBI. Testy už prokázaly přítomnost ricinu ve včerejším dopise pro amerického senátora Rogera Wickera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama útoky v Bostonu odsoudil a označil je za teroristický čin | Zdroj: Reuters

Přítomnost ricinu může definitivně potvrdit jen úplná analýza v akreditované laboratoři. Testy by měly být podle informací z FBI hotovy do jednoho až dvou dnů.

Dopis s podezřelou látkou adresovaný prezidentovi Spojených států zajistili pracovníci jeho administrativy v poštovním shromažďovacím centru mimo Bílý dům.

Ricin je bílkovinný toxin, funguje jako buněčný jed – prochází přes buněčné membrány, kde brání produkci základních bílkovin a tak způsobí odumírání buněk. Smrtelná dávka činí cca 70-500 mikrogramů, dochází k těžkému poškození jater, ledvin a sleziny.

Policisté teď prohledávají části Senátu, kde údajně objevili další podezřelou poštu a vyslýchají jednoho muže.

Žádná spojitost mezi pondělním atentátem v Bostonu a zadrženými zásilkami se zatím nepotvrdila.

„Vyšetřování vede FBI, která musí látku několika způsoby otestovat, aby se potvrdilo její složení. Druhý dopis adresovaný americkému senátorovi zajistila policie Kapitolu. Také tuto zásilku vyšetřuje FBI,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Jan Prokeš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme