Pentagon: Únik dokumentů o Ukrajině ohrožuje národní bezpečnost USA. Je to závažné riziko

Únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko. Podle agentury AFP to v pondělí uvedl mluvčí Pentagonu. Materiály týkající se zejména Ukrajiny, které od minulého týdne kolují na sociálních sítích, se podle amerického ministerstva obrany zdají být z velké části autentické.

Washington (Aktualizováno: 22:33 10. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova amerického Pentagonu

Pentagon už dříve uvedl, že prošetří, jak se dokumenty dostaly na veřejnost (ilustrační foto) | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Ministerstvo obrany „nepřetržitě pracuje na zjištění rozsahu šíření informací“ a jejich pravdivosti, řekl v pondělí novinářům mluvčí amerického ministerstva obrany Chris Meagher.

Ruští špioni, nebo druhý Snowden? O úniku tajných dokumentů z USA kolují různé verze, říká analytik

Číst článek

Skutečnost, že tyto dokumenty kolují on-line, podle něj představuje „velmi vážné riziko pro národní bezpečnost a může potenciálně podporovat dezinformace“. Uniklé dokumenty označil za vysoce utajovaný citlivý materiál“.

Dokumenty jsou v podobném formátu, ve kterém se podává „aktuální denní hlášení vysoce postaveným americkým představitelům o operacích týkajících se Ruska a Ukrajiny“, uvedl Meagher.

Pentagon nyní zkoumá, kdo všechno k nim mohl mít přístup a jakým způsobem jsou dotčené informace šířeny.

I celé měsíce

Uniklý materiál podrobně popisuje plány USA a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Agentura Reuters uvedla, že některé dokumenty jsou na internetu dostupné už od března.

Investigativní novináři včetně webu Bellingcat tvrdí, že dokumenty mohly na diskuzní platformě Discord kolovat i celé měsíce.

Rychle je rozšířily zejména proruské kanály na telegramu. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje, nepřesnosti se podle amerických činitelů objevily mimo jiné v seznam odhadů obětí na ruské i ukrajinské straně.

Neznámý motiv

V tuto chvíli nevíme, kdo za tím stojí, a nevíme, jaký je jejich motiv, uvedl v pondělí bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

Biden plánuje kandidovat na prezidenta USA i v roce 2024, s oficiálním oznámením ale chce ještě počkat

Číst článek

Potvrdil také, že alespoň některé z dokumentů byly upraveny, administrativa se nicméně snaží teprve ověřit jejich pravost v plném rozsahu.

Pentagon už dříve uvedl, že prošetří, jak se dokumenty dostaly na veřejnost. Americký ministr obrany Lloyd Austin se o jejich úniku podle mluvčího poprvé dozvěděl ve čtvrtek 6. dubna a od pátku vede o problému pravidelné brífinky s vysoce postavenými představiteli.

Minulý týden byl o dokumentech informován i americký prezident Joe Biden, který o nich patrně bude v nadcházejících dnech hovořit se spojenci, uvedl Kirby. Už v úterý se Biden setká s britským premiérem Rishi Sunakem při návštěvě Severního Irska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme