Odhalila teror v Čečensku. Vyhlásili nám džihád, je to jako v Charlie Hebdo, říká novinářka

Na začátku dubna zveřejnily ruské opoziční noviny Novaja gazeta zprávu o vlně teroru proti gayům, která už několik týdnů probíhá v Čečensku. Teď se novináři bojí o život. „Opustím zemi,“ říká autorka článku. Už dříve bylo zavražděno šest reportérů deníku, včetně Anny Politkovské.

Moskva/Groznyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama hlavního města Grozného, hlavního města Čečenské autonomní republiky Ruské federace. | Foto: Alexxx1979, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Příběhy vraždění ze cti, popravování, mučení, vydírání a zastrašování obletěly svět. Podle listu Novaja gazeta stovky mužů už týdny čelí pronásledování, za kterou stojí vedení ruské autonomní republiky v čele s prezidentem Ramzanem Kadyrovem. O příbězích třech mužů jsme psali zde.

Novaja gazeta

Novaja gazeta (rusky Новая газета) jsou ruské liberální a opoziční noviny. Byly založeny 1. dubna 1993, sídlí v Moskvě a vycházejí třikrát týdně. Náklad mají zhruba 200 tisíc výtisků. Od založení novin bylo zavražděno šest jejich novinářů, nejznámějšími z nich byli Anna Politkovská, Anastasia Baburová a Jurij Ščekočichin.

Ve čtvrtek opoziční list zveřejnil varování, že se kvůli výhružkám obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků. Od roku 2001 bylo v souvislosti s jejich investigativní prací zavražděno už šest autorů.

Nepřátelé islámu a vlasti

K pomstě na novinářích kvůli článku o teroru proti gayům vyzval Adam Šachidov. Poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova je v přímém televizním přenosu označil za „nepřátele naší víry a naší vlasti“, a to během veřejného shromáždění asi 15 000 duchovních, které se konalo v hlavní mešitě v Grozném.

Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů a k „boží pomstě".

„Je to vyhlášení džihádu proti novinářům a celému deníku," řekla pro Washington Post Elena Milašinová, autorka článku, který vlnu teroru proti gayům odhalil.

Prezident Čečenské autonomní republiky Ramzan Kadyrov. | Foto: Government.ru, Creative Commons Attribution 4.0

Podle jednoho z členů čečenské vlády Dmitrije Umarova jsou zprávy o pronásledování gayů mediální kampaň, která má za cíl zasáhnout do blížících se ruských prezidentských voleb. Ty by se měly konat v roce 2018.

Umarov požaduje po novinářích, aby se před napsáním článku „alespoň povrchně seznámili s mentálními specifikami regionu" a odkazovali se na „skutečné zdroje". List Novaja gazeta o dění v Čečensku informuje dlouhodobě od roku 1994, autorka článku dokonce z Čečenska pochází.

Raději jsem opustila Moskvu

Mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov v reakci na varování novin uvedl, že Kreml si je vědom hrozeb, které míří na adresu novinářů. Novináři jsou prý pod ochranou vlády a nikdo je kvůli jejich práci zabít nemůže.

Elena Milašinová, novinářka ruského listu Novaja gazeta. | Foto: U.S. Government (Department of State)

Článek odhalující násilí proti gayům zveřejnily novinářky Elena Milašinová a Irina Gordienková. Milašinová po výhružkách opustila byt v Moskvě. „Připomíná mi to situaci kolem Charlie Hebdo,“ řekla pro americký Washington Post Milašinová.

„Raději jsem vyřídila všechny nutné věci a opustila Moskvu. Nejspíš na čas odjedu i z Ruska," uvažuje novinářka. V sídle redakce moskevského listu byla také zpřísněna bezpečnostní opatření.

Na podporu redakce demonstrovalo v úterý několik novinářů před zastoupením Čečenska v Petrohradě.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme