Odhalila teror v Čečensku. Vyhlásili nám džihád, je to jako v Charlie Hebdo, říká novinářka

Na začátku dubna zveřejnily ruské opoziční noviny Novaja gazeta zprávu o vlně teroru proti gayům, která už několik týdnů probíhá v Čečensku. Teď se novináři bojí o život. „Opustím zemi,“ říká autorka článku. Už dříve bylo zavražděno šest reportérů deníku, včetně Anny Politkovské.

Moskva/Groznyj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama hlavního města Grozného, hlavního města Čečenské autonomní republiky Ruské federace.

Panorama hlavního města Grozného, hlavního města Čečenské autonomní republiky Ruské federace. | Foto: Alexxx1979, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Příběhy vraždění ze cti, popravování, mučení, vydírání a zastrašování obletěly svět. Podle listu Novaja gazeta stovky mužů už týdny čelí pronásledování, za kterou stojí vedení ruské autonomní republiky v čele s prezidentem Ramzanem Kadyrovem. O příbězích třech mužů jsme psali zde.

Novaja gazeta

Novaja gazeta (rusky Новая газета) jsou ruské liberální a opoziční noviny. Byly založeny 1. dubna 1993, sídlí v Moskvě a vycházejí třikrát týdně. Náklad mají zhruba 200 tisíc výtisků. Od založení novin bylo zavražděno šest jejich novinářů, nejznámějšími z nich byli Anna Politkovská, Anastasia Baburová a Jurij Ščekočichin.

Ve čtvrtek opoziční list zveřejnil varování, že se kvůli výhružkám obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků. Od roku 2001 bylo v souvislosti s jejich investigativní prací zavražděno už šest autorů.

Nepřátelé islámu a vlasti

K pomstě na novinářích kvůli článku o teroru proti gayům vyzval Adam Šachidov. Poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova je v přímém televizním přenosu označil za „nepřátele naší víry a naší vlasti“, a to během veřejného shromáždění asi 15 000 duchovních, které se konalo v hlavní mešitě v Grozném.

Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů a k „boží pomstě".

„Je to vyhlášení džihádu proti novinářům a celému deníku," řekla pro Washington Post Elena Milašinová, autorka článku, který vlnu teroru proti gayům odhalil.

Prezident Čečenské autonomní republiky Ramzan Kadyrov. | Foto: Government.ru, Creative Commons Attribution 4.0

Podle jednoho z členů čečenské vlády Dmitrije Umarova jsou zprávy o pronásledování gayů mediální kampaň, která má za cíl zasáhnout do blížících se ruských prezidentských voleb. Ty by se měly konat v roce 2018.

Umarov požaduje po novinářích, aby se před napsáním článku „alespoň povrchně seznámili s mentálními specifikami regionu" a odkazovali se na „skutečné zdroje". List Novaja gazeta o dění v Čečensku informuje dlouhodobě od roku 1994, autorka článku dokonce z Čečenska pochází.

Raději jsem opustila Moskvu

Mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov v reakci na varování novin uvedl, že Kreml si je vědom hrozeb, které míří na adresu novinářů. Novináři jsou prý pod ochranou vlády a nikdo je kvůli jejich práci zabít nemůže.

Elena Milašinová, novinářka ruského listu Novaja gazeta. | Foto: U.S. Government (Department of State)

Článek odhalující násilí proti gayům zveřejnily novinářky Elena Milašinová a Irina Gordienková. Milašinová po výhružkách opustila byt v Moskvě. „Připomíná mi to situaci kolem Charlie Hebdo,“ řekla pro americký Washington Post Milašinová.

„Raději jsem vyřídila všechny nutné věci a opustila Moskvu. Nejspíš na čas odjedu i z Ruska," uvažuje novinářka. V sídle redakce moskevského listu byla také zpřísněna bezpečnostní opatření.

Na podporu redakce demonstrovalo v úterý několik novinářů před zastoupením Čečenska v Petrohradě.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme