Odklon od jádra si Němci chválí. Uzavíraní reaktorů přesto provázejí problémy

Naprostá většina německé veřejnosti rozhodnutí o odklonu od jaderné energetiky schvaluje. Různé průzkumy během roku dokonce ukázaly, že Němci si jsou ochotni za elektřinu, která nebude z jádra, i připlatit. Antiatomoví odpůrci ale varují, že by bylo Německo po roce 2020, do kdy má odstavit všechny zbývající reaktory, nemuselo být energeticky soběstačné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna | Foto: Tomáš Adamec

Žádná země nezareagovalo na fukušimskou tragédii tak radikálně jako Německo. Vláda kancléřky Merkelové během pár dní otočila o 180 stupňů a rozhodla o ukončení provozu všech jaderných reaktorů do konce roku 2022.

Někteří experti varovali v souvislosti s opuštěním jaderné energetiky před blackoutem. Podobně černé scénáře se nenaplnily, přesto rozhodnutí o uzavření jaderných reaktorů provázejí problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav německé energetické politiky rok po havárii ve Fukušimě přiblížila zpravodajka Klára Stejskalová

Hlavním důsledkem odklonu od jádra je návrat k hnědému uhlí, té nejšpinavější technologii z hlediska úniku exhalací do ovzduší. Loni se takto vyrobila čtvrtina německého proudu. Podle exportů navíc význam hnědého uhlí ještě poroste, protože upustit od jádra i uhlí zároveň nejde.

Německo loni po fukušimské tragédii odstavilo 8 nejstarších reaktorů, a to se projevilo třeba i na zisku energetických firem. Lídra na trhu, společnost RWE, to podle odborníků připravilo o 1 miliardu eur.

Chybí přenosové sítě i plynové elektrárny

K odstavení všech reaktorů dojde v roce 2022 a antiatomoví odpůrci varují před tím, aby Německo nezůstalo závislé na dovozu energie z okolních zemí. Například Česka nebo Francie, které mají postavenou energetickou koncepci do velké míry právě na jádru.

EU prověřuje rok po Fukušimě bezpečnost všech jaderných elektráren

Číst článek

Velkým problémem Německa je hlavně nedostatek přenosových sítí. Na severu Německa, kde vznikají velké větrové parky, bývá velký přebytek energie a není jak ho přepravit na jih do Bavorska a Bádenska-Würtenberska. Je zapotřebí vybudovat 4 tisíce kilometrů nových sítí.

Německu chybí také nové plynové elektrárny, proto se tu začíná volat po zřízení nějakého politického centra, které by všechny ty věci koordinovalo a řešilo.

Přesto všechno jsou někteří experti přesvědčeni, že do roku 2020 zbývá málo času a všechny problémy se nepodaří vyřešit.

Klára Stejskalová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme