Odložení hlasování o snížení emisí na summitu EU hodnotí Polsko jako svůj úspěch

Polsko hodnotí průběh a výsledky včerejšího summitu EU jako svůj úspěch. Polsku, Itálii a dalším zemím se totiž podařilo odložit hlasování o snížení emisí skleníkových plynů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Skawina | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Polsko vyrábí prakticky veškerou elektrickou energii v tepelných elektrárnách. Přísnější emisní limity by zdražily elektřinu o 60 až sto procent. Polsko proto jménem chudých zemí Evropské unie žádá měkčích podmínky při snižování emisí oxidu uhličitého.

Toto téma se podařilo přesunout na prosincový summit Unie. "Myslím si, že sám fakt odložení rozhodnutí je z polského pohledu pozitivní a v dané situaci jsme nemohli dosáhnout více," prohlásil prezident Lech Kaczyński.

Polská média opět plní spory mezi vládou a prezidentem

Polská vláda se omluvila novinářům a účastníkům včerejšího summitu Evropské unie za to, že museli být svědky rozepří mezi prezidentem a premiérem. Jejich konflikt v polských médiích zcela zastínil výsledky summitu.

Polská média barvitě popisovala, jak se domácí spor o kompetence v zahraniční politice přenesl na evropskou úroveň. Vláda odmítla účast prezidenta Kaczyńského, ale ten na summit přesto přiletěl.

"Polsko a další země dosáhly obrovského úspěchu. V každé bečce medu se ale najde trocha dehtu, a tím je nekonvenční dodatek polské delegace," řekl ministr zahraničí Radek Sikorski. Nekonvenčním dodatkem měl na mysli účast hlavy státu. Série invektiv bude zřejmě pokračovat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme