Odmítnutí kvót je porušením unijního práva. Řízení jsme zahájit museli, vzkazuje Juncker Česku

Evropská komise ve středu spustila řízení vůči ČR, Maďarsku a Polsku, které podle komise neplní povinnosti a nepodílejí se na programu přerozdělování uprchlíků. Praha dostala od Evropské komise čtyři týdny na odpověď.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

Ve středu zahájené řízení Evropské komise vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků nelze srovnávat se sankcemi. Poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekl předseda komise Jean-Claude Juncker.

„Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo," dodal Juncker s odkazem na program přerozdělení až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku, který unijní státy navzdory odporu Česka a některých dalších zemí přijaly v roce 2015.

Vláda: Česko už nepřijme žádného migranta na základě kvót. Zhoršila se bezpečnostní situace

Číst článek

Komise tak podle něj neměla jinou možnost než spustit vůči Česku, Polsku a Maďarsku řízení pro porušení unijního práva. Zahájení takzvaného vytýkacího řízení ale nelze srovnávat se sankcemi, zdůraznil Juncker. „Tady jde o dodržení evropského práva," řekl předseda Evropské komise. Doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu.

Juncker také prohlásil, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně: „Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí."

„Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím," řekl a dodal, že to bude členským státům připomínat během nadcházejícího summitu v Bruselu.

Polská vláda dala najevo hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup EK za vydírání.

Zahájení řízení mimo jiné vůči Česku oznámil v úterý ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude důsledně bránit své rozhodnutí nepodílet se na systému kvót.

Jednorázový dvouletý program má být splněn letos v září, ale doposud si unijní státy celkem převzaly necelých 21 000 osob, takže závazky plynoucí ze sporného systému přerozdělování migrantů zjevně neplní nejen Česko, Polsko a Maďarsko. Avramopulos ale v úterý zdůraznil, že tyto tři členské země „neudělaly vůbec nic už déle než rok".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme