Odpadlíci z Pegidy založili vlastní hnutí. Chtějí přímou demokracii

V Drážďanech vzniká nové protestní hnutí. Jmenuje se Přímá demokracie pro Evropu a založila ho Kathrin Oertelová, bývalá mluvčí protiislámské Pegidy. Hnutí požaduje, aby o zásadních otázkách vždy rozhodovali občané v referendu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová založila nové hnutí. Jmenuje se Přímá demokracie pro Evropu

Někdejší mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová založila nové hnutí. Jmenuje se Přímá demokracie pro Evropu | Foto: Pavel Polák

„Naším hlavním cílem je, aby měl německý lid znovu přímý vliv na celostátní politiku,“ vysvětlila Oertelová zahraničním novinářům.

Princip přímé demokracie chce navíc DDEF, což je zkratka nového hnutí, prosazovat v celé Evropě.

„V Bruselu se přijímají zákony, o kterých my coby stát nemůžeme rozhodovat. Chceme, aby se občané podíleli na vládě a také na tvorbě zákonů,“ dodala ani ne 40letá blondýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protiislámské hnutí Pegida se rozštěpilo, odpadlíci v čele s Kathrin Oertelovou si v Drážďanech založili vlastní hnutí

Pegida dokázala na demonstrace v Drážďanech přilákat až 25 tisíc lidí, minulý týden se ale kvůli vnitřním sporům rozštěpila.

Kathrin Oertelová hnutí opustila, protože nesouhlasila s tím, že v organizačním týmu zůstane zakladatel Lutz Bachmann. Ten vyvolal řadu skandálů, ať už vulgárními urážkami cizinců, nebo nevhodnými fotografiemi.

Hnutí Přímá demokracie pro Evropu ze svého názvu vypustilo slova jako patriotismus a islamizace, pegidovská témata ale rozhodně neopouští.

„Imigrace a azylové právo přirozeně zůstane naším tématem. V Německu se to velmi prožívá. Spoustu lidí to rozčiluje. Ve společnosti je velká nespokojenost,“ zdůraznila Oertelová.

A společných témat s Pegidou má nové hnutí více. Kathrin Oertelové ale zároveň velmi záleží na tom, aby na jejím spolku nebyla žádná pravicově-radikální nálepka.

Přestože se od Pegidy slovně distancuje, DDEF jí konkurovat nehodlá. Kathrin Oertelová svolává protest na neděli, zatímco Pegida demonstruje tradičně v pondělí.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme