Odpočítávání války začalo, píše zahraniční tisk

Stupňující se napětí kolem Iráku plní přední stránky světového tisku; podle listu Independent se čas do začátku války už počítá na dny. Britský analytický týdeník Economist rozebírá dění kolem severokorejského jaderného programu a tvrdí, že jedinou zárukou bezpečnosti je změna tamního režimu. První americká kosmonautka komentuje havárii Columbie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Odpočítávání války proti Iráku už začalo, tvrdí dnešní Independent. Otázka, která plní první strany předních světových deníků "Je válka skutečně nevyhnutelná", je jen rétorická. Těžko si představit události, které by jí zabránily. Nejsou už žádné pochybnosti, že Irák skutečně s inspektory nespolupracuje a zřejmě ani nezničil všechny chemické či biologické zbraně. A to, jak řekl Muhamad Baradej, šéf inspekce OSN pro jaderné zbraně, vyžaduje v Iráku drastickou změnu. Ta se nejspíš odehraje do příštího pátku. Jaký je tedy očekávaný vývoj podle Independentu? Saddám Husajn asi nepřistoupí na některé požadavky inspektorů OSN. A kdo věří, že v takové chvíli George Bush řekne: dejme inspektorům ještě více času?

Ne, americká administrativa se už rozhodla. Můžeme jedině doufat, že válka bude krátká a neublíží iráckému lidu. A také v to, že Arabové nebudou považovat válku Spojených států s Irákem za důkaz amerického imperialismu. Přesto stále doutná jiskřička naděje. Je sice pravda, že se Husajn v minulosti provinil genocidou, ale nepáchá jí teď. Svět by se měl zamyslet, zda má dostatečné důkazy pro válku, nabádá britský Independent.

Bude v Severní Koreji válka? Ptá se britský analytický týdeník Economist. OSN hodila ručník do ringu a teď se ukáže, jak na to zareagují světové mocnosti. Jižní Korea, Japonsko, Rusko či Spojené Státy nemají klidný spánek, poté, co Korea oznámila spuštění jaderné elektrárny. Zatím ale nevíme, zda elektrárna skutečně poběží. Pchjongjang už je znám svými slovními výhružkami, na kterých není zbla pravdy. Ani v tomto případě neoznámil přímo, že reaktory spustil; severokorejský ministr zahraničí pouze oznámil, že využijí nukleární síly k produkování dostatečného množství elektřiny.

Jisté je jen to, že se věc musí řešit diplomatickou cestou. Nejen severokorejským sousedům dělá vrásky, že by Korea mohla použít i jaderné zbraně. Jaderný průmysl totiž v této oblasti zůstává zcela nehlídaný, šéf Mezinárodní organizace pro kontrolu jaderné energie totiž nedávno řekl, že není schopen dostat se pod slupku korejské administrativy a vzdal se funkce. Severní Korea tak nadále zůstává tvrdým oříškem pro Radu bezpečnosti. Jak podotýká Economist, jedinou zárukou bezpečnosti je změna režimu v Koreji.

Nejen, že by stabilizovala situaci v oblasti, ale navíc by umožnila spojení obou oddělených částí Koreje- Severní a Jižní. V tomto směru už se objevují první úspěchy. Asi největším příslibem je finanční skandál automobilky Hyundai. Ta se zapletla při výstavbě první silnice spojující obě země. To napovídá tomu, že v Severní Koreji funguje ekonomika jako všude jinde ve světě a snad se tu někdy dočkají i míru, neodpustil si jízlivou poznámku magazín Economist.

Ruský deník Moscow Times se vrací k události číslo jedna minulého víkendu: k pádu rakety Columbia. Uveřejnil článek, jehož autorkou je první americká žena ve vesmíru Sally Ride. Jak píše, každý astronaut je už měsíce dopředu připraven na všechno, co ho ve vesmíru čeká, díky mnoha simulacím. Přesto ho let raketou překvapí. Zejména návrat z oběžné dráhy a přistání jsou extrémně náročné. Když se spustí motory a raketa zamíří k Zemi, astronaut cítí takový tlak, že je téměř přikován k místu. Při proletu zemskou atmosférou zase prožívá takzvaný průlet neonovou trubkou. Raketa se tře o molekuly a za jejími okny vidí jen oslepující oranžovou a růžovou záři. Právě tehdy ztratili Američané s Columbií spojení.

Po minutě či dvou bez spojení, píše Sally Ride, bylo jasné, že osud rakety je zpečetěn. Ale americký vesmírný program běží dál. A tato tragédie ukazuje, v čem jsou lidé silní: v touze po objevování a pochopení běhu věcí. A to jsou velmi mocné síly, dodává Sally Ride pro Moscow Times

Haider ve šlépějích komunistické strany. Tento provokativní titulek stojí na přední straně nového vydání rakouského politického týdeníku News. Cituje z něj naše zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje z týdeníku News

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme