Odpor proti Temelínu bude záviset na jednání premiérů

Forma dalších protestů Rakušanů proti Jaderné elektrárně Temelín bude záviset na výsledku jednání rakouského kanceléře Wolfganga Schüssela a českého premiéra Miloše Zemana, kteří se sejdou 31. října v Brně. Uvedl to jeden z mluvčích dnešního protitemelínského protestu na hraničním přechodu Neunagelberg Martin Litschauer. "Na setkání Schüssel-Zeman by měly zaznít naše požadavky ohledně Temelína. K nim patří zastavení štěpné reakce v prvním reaktoru a půlroční 'pauza na rozmyšlenou'.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ní by měl být Temelín za mezinárodní účasti přezkoumán z hlediska vlivu na životní prostředí a dodržování mezinárodních standardů. Kromě toho by měla česká strana změnit povolení ke spuštění prvního reaktoru," řekl Litschauer účastníkům dnešního protestu. Při něm byly, poprvé za dobu rakouských protitemelínských akcí, proslovy řečníků překládány i do češtiny. Při ekumenické bohoslužbě slova, která následovala po protestním shromáždění, promluvil k necelým třem stovkám účastníků i katolický kněz Norbert Rauš ze Staré Říše na Jindřichohradecku. Ve svém obecně formulovaném proslovu volal po dialogu a dobrých sousedských vztazích a odmítl jednoduchá populistická řešení.

Představitelka Jihočeských matek na shromáždění uvedla, že v Česku je proti Temelínu 20 až 30 procent obyvatel, a vyzvala Rakušany, aby "neztráceli naději" na zvrat. Dnešní protestní akce v Neunagelbergu, kterou po celou dobu provázel déšť, skončila už před pátou hodinou a její účastníci se v klidu rozešli.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme