Odposlechy se týkají milionů Italů. Média protestují proti omezení jejich publikace

V Itálii dnes protestují novináři, vydavatelé, soudci a policisté. Důvody protestů jsou rozdílné. Soudci a policisté protestují stávkou, novináři a vydavatelé organizují na dnešní odpoledne demonstraci v Římě. Protestují proti vládnímu návrhu zákona, který omezuje používání odposlechů a jejich uveřejňování v médiích ještě před soudním jednáním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloseum

Koloseum | Foto: Fotobanka stock.xchng, Kursad Keteci

Odposlechy jsou obecně jedním z velkých problémů Itálie. Odposlouchává se na sto pětadvacet tisíc telefonů, což zdaleka převyšuje evropský průměr. Například ve Francii se odposlouchává dvacet tisíc linek. Ve Spojených státek pak dokonce jen necelá dva tisíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi ve Světě o druhé.

Odposlechy se tak týkají několika milionů Italů, i když většina se do nich dostane jen náhodně. Náhodou skončila na pásku i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. K tomu došlo letos v dubnu.

O korupci politiků by nikdo nevěděl

Za odposlechy zaplatí italští poplatníci kolem čtyř set milionů eur ročně. Jedním z cílů zákona je právě omezení těchto výdajů, protože justice stojí Itálii až osm miliard eur. Navíc často milionové odposlechy nikam nevedou, byly zbytečné a nejsou ani ojedinělé případy, kdy se odposlechy záhadně ztratí.

Média ale protestují proti tomu, že zákon by měl drasticky omezit možnost publikovat odposlechy. A to až do doby, než bude dané vyšetřování ukončeno. Zastánci zákona ale tvrdí, že je to kvůli ochraně soukromí odposlouchávaných osob. Zákon navíc stanovuje vysoké sankce za jeho porušení. Vydavatelé by mohli za zveřejnění odposlechů zaplatit až tři sta tisíc eur.

V praxi by to znamenalo, že se veřejnost nedozví například nic o korupci politiků, protože případy se často táhnou několik let, než se vůbec dostanou k soudu.

Extrémně pomalá justice

Soudci a policisté pak protestují proti úsporným opatřením vlády. V policii ale stávkuje jen pár menších odborů. Například karabiniéři stávkovat nemohou, protože spadají pod vojáky. Soudci pak už stávkovali minulý týden, kdy omezili jednání.

Dnes se soudní jednání nekonala vůbec. Úsporná opatření podle nich omezují autonomii soudců. Soudci by totiž měli začít platit vyšší daně. Vzhledem k tomu, že ale jejich platy dosahují sto tisíc eur ročně, předseda nevyšší rady italských soudců své kolegy napomenul, že ke stávce nebyl důvod.

Soudci nemohou čekat ani podporu italské veřejnosti. O jejich platech se může mnohým Italům jen zdát. Efektivnost jejich práce je ale skutečně velmi nízká. Tempo italské justice je tak pomalé, že Italové musí často na spravedlnost čekat roky.

Vědunka Lunardi, Václav Sochor, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme