Odposlechy ze strany britského bulváru nabývají obří rozměry

Obří rozměry získává ve Velké Británii skandál se zneužíváním odposlechů tamním bulvárem. List News of the World se údajně nezákonně ‚naboural‘ do hlasových schránek mobilů obětí trestných činů, včetně unesené a později zavražděné školačky. Aféra by mohla mít dalekosáhlé následky na politické i mediální scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron při návštěvě Prahy mluvil i o postoji Británie k Libyi. | Zdroj: Reuters

Soukromý detektiv najatý bulvárním plátkem měl v roce 2002 odposlouchávat hlasovou schránku unesené Milly Dowlerové a některé vzkazy dokonce vymazat. Tím jednak mařil policejní vyšetřování, ale taky dával rodičům dívky falešnou naději, že jejich dcera stále žije. News of the World zřejmě nezákonně monitoroval i telefony příbuzných obětí londýnských teroristických útoků.

„To, co se stalo, je naprosto odporné! Všichni členové Dolní sněmovny a vůbec všichni Britové jsou tím pobouřeni,“ prohlásil premiér David Cameron, jehož se aféra nepříjemně dotýká.

Jeho dnes už bývalý mluvčí Andy Coulson byl totiž šéfredaktorem News of the World. Cameron se nemůže shodnout s vůdcem opozičních labouristů Edem Milibandem, jestli veřejné šetření může začít dřív, než svou práci dokončí policie.

Vývoj aféry je Jobovou zvěstí pro mediálního magnáta Ruperta Murdocha, jemuž News of the World patří, a který momentálně usiluje o převzetí televize BSkyB.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme