Odpůrci atomu opět demonstrovali

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín dnes zorganizovali průvod asi desítky traktorů a dvojnásobného počtu osobních automobilů z hornorakouského Freistadtu až na hraniční přechod Wullowitz (česká strana Dolní Dvořiště), aby před blížící se schůzkou předsedů vlád Rakouska a Česka upozornili na své požadavky ohledně jaderné elektrárny Temelín. Potvrdil to Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpoledne se několik desítek věřících vydalo na pochod k hraničnímu přechodu z asi půl kilometru vzdáleného kostela, k blokádě hraničního přechodu ale nedošlo. Lidé si prý celníkům jen stěžovali na to, že demonstranti na rakouské straně brzdí provoz pomalým pohybem traktorů a průvodu po silnici. Do úterý sice odpůrci Temelína žádné další demonstrace nepřipravují, během setkání šéfů vlád ale hodlají uspořádat v Melku protestní shromáždění.

Podle Pühringera byla dnešní akce "signálem, aby se během jednání předsedů vlád podařilo prosadit čtyři základní požadavky". Protitemelínské iniciativy již delší dobu žádají zastavení štěpné reakce v jihočeské elektrárně a uskutečnění zkoušky jejího vlivu na životní prostředí. Mezi další podmínky ukončení protestních akcí, které byly přerušeny do úterního jednání Miloše Zemana s kancléřem Wolfgangem Schüsselem v dolnorakouském Melku, patří i vyjasnění ručení za škody způsobené případnou havárií temelínské elektrárny a ratifikace smlouvy o právu sousedních zemí podílet se na posuzování významných projektů ovlivňujících životní prostředí (takzvaná Konvence Espoo) českým parlamentem do konce letošního roku.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme