Odpůrci G7 protestovali v alpském lese. Demonstrace byla poklidná

Hranice mezi pouliční bitvou a veselým festivalem bývá při protestech proti globalizaci tenká. Summity lídrů G7 už v minulosti zažily ostré boje mezi policií a demonstranty. Dnešní a zítřejší schůzka G7 v Bavorsku si zatím udržuje mírumilovný ráz. Dvacet tisíc policistů má velkou převahu nad pár stovkami demonstrantů. A protesty jsou až na výjimky klidné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netradiční obrázky Alp. Demonstranti v přírodě protestují proti G7

Netradiční obrázky Alp. Demonstranti v přírodě protestují proti G7 | Foto: Vojtěch Berger

Docela bizarní výjevy skýtá v posledních dnech část bavorských Alp. Po lesních cestách, kudy normálně chodí tak akorát krávy na pastvu, procházejí celá procesí demonstrantů s transparenty. A doprovází je neúnavné skandování hesel, ale také dost neodbytný zápach potu.

Většině lidí ale demonstranti nevadí. Třeba sedlák Florian proti nim vůbec nic nenamítá, stejně jako proti summitu skupiny G7. Na amerického prezidenta Baracka Obamu se ale podívat nepůjde. Politiků má prý dost z televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

V bavorských Alpách sleduje protesty odpůrců summitu skupiny G7 zpravodaj Vojtěch Berger

U bezpečnostního plotu nedaleko zámku Elmau, ve kterém státníci ze sedmi velmocí světa zasednou k jednáním, zavládlo všeobecné nadšení. Právě se sem totiž blíží druhá skupina demonstrantů. Policie má ale pořád jasnou převahu. Má totiž nepočítaně aut i svých mužů.

Naproti tomu demonstranti se dají počítat na maximálně několik stovek. Někteří z nich mají na hlavách lopuchové listy proti slunci. Zdaleka ne všichni jsou ale ze stejného těsta. Mezi převážně mladými tvářemi vykukuje jedna stříbrná hlava – šedesátník Helmut přinesl doprostřed lesa tlustou knihu o chystané obchodní dohodě mezi Evropou a Spojenými státy, takzvaném TTIP.

Dnešní protest v lese měl být takovým vyvrcholením všech demonstrací kolem Garmisch-Partenkirchenu. Nic většího už organizátoři protestů nechystají. V pondělí je ještě čeká závěrečné shromáždění ve městě a potom odjezd domů, stejně jako lídry států G7.

Netradiční obrázky Alp. Demonstranti v přírodě protestují proti G7 | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme