Odpůrci i zastánci evropské cesty demonstrují v Kyjevě na dvou náměstích

Úlevu i rozhořčení vyvolal vilniuský summit EU a zemí východního partnerství na Ukrajině, která se nestala asociovaným členem unie, na rozdíl od Gruzie a Moldavska. Summit pozorně sledovali jak zastánci rychlé integrace, tak její odpůrci. Sešli se na dvou kyjevských náměstích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci evropské integrace demonstrují na náměstí Nezávislosti v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Zatímco zastánci evropské integrace demonstrují na náměstí Nezávislosti, odpůrci asociační dohody s EU si dali sraz na Evropském náměstí.

Obě prostranství jsou od sebe vzdálená asi 300 metrů. Mezi nimi stojí policie pro případ, že by se znesvářené tábory pokusily střetnout.

Mluvčí z tribuny na Evropském náměstí slibuje, že Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče nejdříve vybuduje Evropu na Ukrajině, a tedy že není potřeba okamžitě podepisovat asociační dohodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace odpůrců i zastánců asociační dohody s EU sleduje v Kyjevě zpravodaj Martin DOrazín

Podle odpůrců cesty do Evropské unie by dohoda přinesla zavírání továren, ztrátu ruského trhu a Ukrajina by prý také přišla o své dobré vyhlášené potraviny. Na tyto argumenty část Ukrajinců slyší.

„Potřebujeme klid, klidné nebe a sluníčko, aby se naše děti a vnuci mohli normálně učit, abychom měli práci, podporujeme proto iniciativy předsedy naší strany. A pokud jde o Evropskou unii, ještě jsme se nerozhodli. Musíme si to pořádně promyslet,“ říkají manželé Valentina a Viktor Jacenkovi.

Příznivci prezidenta Viktora Janukovyče se sešli na Evropském náměstí v Kyjevě | Foto: Reuters

„Lidi nevědí, co je v Evropě čeká. Jsme tak těsně hospodářsky spojení s Ruskem, společně jsme bojovali, sloužili v armádě, přátelili se a zakládali rodiny. To nejde jen tak roztrhnout. Nejme proti Evropě, ale ani proti Rusku, měli bychom žít společně, aby všem bylo dobře,“ shrnuje své důvody Konstantin Savický.

„Ředitelé továren, které vůbec nemodernizovali, to jsou ještě ti takzvaní rudí ředitelé ze sovětských časů, si nakradli a vytunelovali své podniky. Oni do unie samozřejmě nechtějí, protože tam by neobstáli. Proto křičí, že bez Ruska se Ukrajina neobejde. Janukovyč by možná i chtěl do unie, ale zůstává pod jejich vlivem,“ upozorňuje ekonom Andrej Burdenko.

Na obou náměstích se zatím sešly tisíce lidí, příznivce prezidenta Janukovyče svážely autobusy z celé Ukrajiny. Mluví se dokonce o tom, že za to dostali zaplaceno, totéž ovšem tvrdí oni o demonstrantech na proevropském mítinku.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme