Finsko 3:0 Česko

Odpůrci odsunu izraelských osadníků z pásma Gazy dostali povolení k demonstraci

Odpůrci evakuace židovských osad z pásma Gazy se domluvili s policií na zásadách demonstrací a protestních pochodů, které mají proběhnout v úterý večer. Protesty mají začít ve městě Sderot nedaleko pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci utvářejí řetěz | Foto: AFP

Izraelská policie povolila masovou demonstraci ve Sderotu. Protestů, které se konají proti odsunům Izraelců z pásma Gazy, se ale zúčastní jen omezený počet demonstrantů. Šéf Rady židovských osad Bentzi Lieberman oznámil, že by tříhodinová akce měla proběhnout bez incidentů. Podle policejního zdroje se protestující zavázali, že po skončení akce Sderot opustí a přesunou se do Ofakimu.

Do okolí města Sderot, už bylo přemístěno kolem 25 tisíc vojáků a policistů. To je o pětinu více, než při posledních protestech před dvěma týdny. Očekává se, že počet protestujících, kteří by se v noci měli vydat na pochod do židovských osad v pásmu Gazy ze tří směrů, přesáhne 35 tisíc.

Místopředseda izraelské vlády Ehud Olmer řekl, že jde o vážný pokus zabránit kabinetu provést evakuaci, kterou schválil izraelský parlament.

Premiér Ariel Šaron poprvé uvedl, že ti, kteří budou muset být odvedeni ze židovských osad násilím, nemusí dostat žádnou finanční náhradu. Šaron včera opětovně ujistil odpůrce odsunu, že jejich naděje na to, že mu zabrání, jsou beznadějné. Stahování Izraelců z pásma Gazy má začít 17. srpna a ze všech 21 židovských osad v pásmu má odejít na 8000 lidí.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme