Odpůrci stahování chtějí v noci proniknout do židovských osad

Izraelští odpůrci stahování z pásma Gazy pokračují v protestech. Dnes v noci se chtějí opět pokusit proniknout do židovských osad v pásmu. Izraelská policie a armáda jednají s organizátory protestů, aby se tohoto cíle vzdali. Úřad izraelského premiéra navíc oznámil, že evakuace osad není ohrožena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci utvářejí řetěz | Foto: AFP

Policie oznámila, že za posledních 24 hodin zadržela přes pět set demonstrantů. Většinou jde o mladé lidi do osmnácti let, kteří se pokusili proniknout do židovských osad individuálně. Proti nejméně 130 z nich bylo zahájeno trestní stíhání.

V obci Ofakin, přibližně patnáct kilometrů od pásma Gazy, zůstalo ale už jen několik set lidí. Ostatní se vrátili domů. Rada židovských osad vydala pokyny, aby se zbývající demonstranti pokoušeli proniknout v terénu v malých skupinkách.

V některých osadách jejich obyvatelé odevzdávali dnes své zbraně, aby vyvrátili spekulace, že je chtějí použít v průběhu stahování proti vojákům. Do jedné z osad dnes přitom dopadla další raketa palestinských ozbrojenců.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme