Odpůrci Temelína omezili v noci provoz na hranicích

Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín ukončili v půl druhé v noci blokádu hraničního přechodu Wullowitz. Odpůrci Temelína se původně sešli na ohlášené demonstraci u příležitosti 15. výročí černobylské katastrofy. Jejich ohlášená akce probíhala nejprve bez omezení dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Večer však podle představitele sdružení Stop Temelín, které akci organizovalo, spontánně přerostla v blokádu přechodu Wullowitz, kde byl zcela přerušen provoz. Policisté na obou stranách hranice museli odklánět vozidla na sousední hraniční přechody. Ještě před tím, v půl čtvrté odpoledne zablokovali protestující silnici E55 na půl hodiny asi kilometr od přechodu na rakouském území.Na hraničním přechodu Wullowitz se sešlo několik stovek lidí. Rámcem tohoto nyní už druhého protitemelínského protestu, který organizuje sdružení Stop Temelín, je 15. výročí havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu. Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer odmítl oficiální českou odpověď na rakouskou nótu o nutnosti doplnit zprávu o přezkoumání Temelína, která byla dnes vpodvečer doručena do Vídně.

Za odpolední blokádou, zejména směrem k hranici s Českou republikou, zůstalo stát několik desítek motorových vozidel, včetně kamiónů a autobusů. Průběh protestu nezúčastněně sledovali rakouští policisté, po jeho skončení zjišťovali totožnost demonstrujících.

Organizátor blokády Josef Neumüller z hnutí Stop Temelín řekl, že protestujícím se nelíbí výrok ministra Grégra a chtěli také vědět, zda je to oficiální názor vlády.

Grégr totiž v úterý označil dodatečné požadavky Rakouska na doplnění zprávy o Temelínu za „naprostou nesmyslnost“. Podle něj byly veškeré požadavky Rakouska splněny, komise pracovala naprosto nezávisle a kromě českých expertů se jejího jednání účastnili i zástupci Rakouska, Německa a Evropské unie.

Český ministr zahraničí Jan Kavan si myslí, že Rakušanům by vyhovovalo jen uzavření Temelína. Zároveň zdůraznil, že česká vláda je i nadále ochotna plnit dohodu z Melku.

Na místě byl i prezident občanského projaderného sdružení Jihočeští taťkové ing. Jiří Tyc. Ten je přesvědčen, že jakákoliv jaderná elektrárna bude pro Rakousko nepřijatelná a tyto akce zbytečně ničí česko-rakouské vztahy.

Iniciátorem ultimáta je protiatomová skupina Stop Temelín. Podle ní jsou blokády v dané situaci obranou v nouzi a jako takové patří k legálním opatřením. Šéf hornorakouských Zelených Rudi Anschober vyzval kancléře Wolfganga Schüssela, aby ještě před začátkem demonstrace dal jasný signál, že vídeňská vláda podporuje hornorakouské požadavky a usiluje o nové vyjednávání s českou stranou.

Členem rakousko-českého Protiatomového výboru, který pořádá velkou demonstraci na hraničním přechodu Wullowitz-Dvořiště, je také Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí. Její mluvčí Josef Pühringer se k akci exkluzivně vyjádřil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Naší zpravodajce ve Vídni Marii Woodhamsové řekl, že pokud český premiér nebude do 15 hodin reagovat na ultimatum, lze celkem s jistotou očekávat večer blokádu přechodu. Zároveň projevil nesouhlas s postoji českého ministra průmyslu a obchodu Mroslava Grégra. Jak Pühringer řekl, obyvatelé Česka budou za Grégrovo chybné rozhodování v budoucnu platit.

Politické kruhy v zemi našich jižních sousedů zatím na dnešní protesty hornorakouských odpůrců atomu nereagovaly. Rakouská média si však protitemelínské akce všímají a to na pozadí výročí černobylské tragédie. ORF, rozhlas a televize označují momentální náladu na hraničním přechodu za napínavou. Jinak o akcích atomových odpůrců informují stručně. Teď je totiž opět horko na vnitropolitické scéně. Jörg Haider z extrémně pravicové trany Svobodných vehementně volá po zrušení prezidentského úřadu. Spolkový kancléř Wolfgang Schüssel dnes reagoval a jeho návrh odmítl. Vicekancléřka Susan Ris Passerová naopak tvrdí, že zrušení úřadu prezidenta v Rakousku je částí programu Haiderovy SPÖ - strany vládní koalice.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme