Odpůrci Temelína opět blokovali hraniční přechody

Dějištěm další protestní akce hornorakouských odpůrců jihočeské jaderné elektrárny Temelín se stal hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště. Stovka zástupců rakouských protiatomových iniciativ s transparenty a žlutými balónky krátce po 16. hodině na osmdesát minut zablokovala silnici E 55 na rakouské straně hraničního přechodu. Demonstranti apelovali na rakouskou vládu, aby nedovolila uzavřít kapitolu energetika při vstupních rozhovorech České republiky s Evropskou unií. Předseda strany Zelených Alexander van der Bellen se dnes jednoznačně vyslovil proti uzavření energetické kapitoly až do doby, než v České republice proběhnou parlamentní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

účastnice blokády | Foto: David Veis

Aktivisté ukončili protest v 17:20 poté, co řidiči více než padesáti vozidel, která uvízla na české straně blokády, dávali hlasitým troubením najevo svou nespokojenost. Během blokády na výzvu policie uvolnili jeden pruh silnice a nechali projet vozidla nahromaděná na rakouské straně přechodu. Více než stovka aktivistů se sešla také na hraničním přechodu Weigetschlag-Studánky.

Podle šéfa hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josefa Pühringera nesmí být energetická kapitola uzavřena, dokud nedoje k odstavení temelínské elektrárny, nebo nebude splňovat nejvyšší německé bezpečnostní stardardy.

Opoziční Zelení chtějí odložit uzavření kapitoly energetika při jednáních o vstupu České republiky do Evropské unie až na příští rok. Po parlamentních volbách bude situace možná jiná, řekl předseda Zelených Alexander van der Bellen. Opět apeloval a rakouskou vládu a Evropskou unii, aby poskytly České republice potřebné finance jako kompenzaci za odstavení elektrárny. Podpořil také protesty Rakušanů včetně eventuelních blokád hraničních přechodů. Tento krok označil za výkřik lidí, kteří se cítí být osamoceni. Van der Bellen navrhl setkání rakouské vlády s ekologickými organizacemi, kde by se měli dohodnout na dalším postupu Rakouska ve věci Temelína.

Mezi tím obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín zvýšila ráno výkon reaktoru na 75 procent. Oznámil to mluvčí elektrárny Milan Nebesář s tím, že turbogenerátor nyní dodává do rozvodné sítě 705 megawattů elektrické energie. Postupné zvyšování výkonu zahájili technici po nezbytných přípravách v sobotu před půlnocí. Přechod do etapy energetického spouštění s výkonem do 75 procent povolil elektrárně Státní úřad pro jadernou bezpečnost v pátek. Předtím činilo povolené maximum 55 procent.

Skutečnost, že Temelín už má povolení zvyšovat výkon reaktoru na 75 procent nominální hodnoty přitom Pühringer označuje za další provokaci a výzvu k dalším protestům. Nejbližší by se měl podle něj uskutečnit 31. října opět ve Wullowitzu.

Marie Woodhamsová, Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme