Odpůrci Temelína se sešli na česko-rakouských hranicích

Na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště se sešlo asi 200 odpůrců Temelína k demonstraci. Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín ale nezablokují o víkendu hraniční přechody s Českou republikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohodli se na tom zástupci protitemelínských iniciativ na „summitu“ s představiteli politických stran v hornorakouském Linci. Rozhodnutí oznámil mluvčí protiatomového výboru Otto Gumpinger. Je podmíněno naplňováním dohod o provedení zkoušky o vlivu Temelína na životní prostředí, v případě nedodržení úmluvy z Melku ale aktivisté své akce přiostří. Chtějí tak podpořit požadavky ekologických aktivistů. Josef Pühringer, mluvčí hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí, řekl ČRo 1 - Radiožurnálu, že nemají v úmyslu přerušit proces prověrky vlivu Temelína na životní prostředí a bezpečnostní zkoušky elektrárny. Eventuální blokády hranic by daly české straně příležitost od splnění smlouvy z Melku odstoupit. Odpůrci Temelína žádají od spolkové vlády, aby uspořádala společné setkání o jihočeské elektrárně.

Ministerstvo zahraničních věcí to vnímá jako projev zdravého rozumu. Mluvčí resortu Aleš Pospíšil řekl, že odpůrci Temelína k podobným protestům nemají důvod. Podle něj daly obě strany jasně najevo, že dohodu z Melku považují za vzájemně prospěšnou a že ji budou bezvýhradně ctít. Spokojeni jsou prý i experti.

Co konkrétně přimělo rakouské odpůrce Temelína ke změně původního záměru zablokovat hraniční přechody, na to Českému rozhlasu odpověděl představitel Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

„Na setkání v Linzi se nám dostalo ujištění, že část česko-rakouských dohod bude přeci jen možné uskutečnit a že zkouška vlivu na životní prostředí se provede podle seznamu rakouských požadavků. Česká strana je údajně akceptovala. My v žádném případě nechceme skončit v pasti, kdy už nebude žádná šance získat další dokumenty, kdy bychom blokádu uskutečnili. Tím by se přerušil proces započatý v Melku, a to v žádném případě nechceme,“ řekl Pühringer.

Rozhodnutí zástupců rakouských protiatomových iniciativ zrušit blokády hraničních přechodů po dobu právě probíhajících zkoušek vlivů Temelína na životní prostředí ocenil český ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil, Marie Woodhamsová, Viktorie Hošková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme