Odpůrci trestu smrti v Kalifornii argumentují úsporami

V Americe v posledních letech přibývá států, které vyřazují trest smrti ze svých zákoníků. Například Nové Mexiko, Illinois či New York by mohla v listopadu následovat Kalifornie. Tamní odpůrci trestu smrti totiž získali potřebných půl milionu podpisů k uspořádání referenda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971 (sítotisk, 89,9 x 121,6 cm)

Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971 (sítotisk, 89,9 x 121,6 cm) | Foto: Národní galerie Praha

V době krize škrtají zadlužené státy, kde se dá. Desítky milionů dolarů prý například Kalifornie ušetří tím, že zruší trest smrti. Rozhodnout ale budou muset ještě v referendu sami Kaliforňané.

„V Kalifornii, pokud v listopadu Kaliforňané řeknou, že nechtějí trest smrti, by se to týkalo 723 vězňů, kteří jsou odsouzeni k trestu smrti. V celých Spojených státech je ve stejné situaci přes 3000 vězňů,“ říká zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Pro stát je to samozřejmě zatěžující, protože držet muže v cele smrti je pro společnost nákladné. To je právě něco, čím operují odpůrci trestu smrti nejvíce, kromě argumentů, které známe z Evropy. Tedy, že by člověk člověku neměl brát život, že je zde možnost justiční vraždy a trest nemá vliv na klesající zločinnost,“ pokračuje Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích případného zrušení trestu smrti v Kalifornii mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle studie, o níž informoval Los Angeles Times, pouhých 13 poprav, které byly vykonány v Kalifornii vykonány od roku 1978, kdy byl trest smrti v tomto státě znovu obnoven, přišly na čtyři miliardy dolarů.

Každý, kdo je odsouzen k smrti, má totiž možnost automatického odvolání, proces se táhne mnoho let a nejvíce stojí advokáti.

„Odpůrci trestu smrti argumentují tím, že člověk, který je odsouzen na smrt a nemůže pracovat, by se zapojil do práce ve věznici, vydělal by si, takže by to bylo levnější než všechny ty nákladné procesy. A ještě by z těch peněz, které by si vydělal, mohl přispívat svým obětem nebo pozůstalým po obětech,“ uvádí Milan Slezák.

Pokud by byl trest smrti v Kalifornii zrušen, odsouzenci by se již nikdy nedostali na svobodu. Dostali by doživotí bez možnosti omilostnění.

Milan Slezák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme