Odpůrci vyklizení Gazy zůstávají v policejním obklíčení

Izraelská armáda a policie věří, že se jí podařilo zmařit protestní pochod proti vyklizování židovských osad. Účastníci třídenního pochodu přesto stále zůstávají v osadě Kfar Marmon a trvají na svém cíli proniknout do pásma Gazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstranti v Kfar Maimonu

demonstranti v Kfar Maimonu | Zdroj: ČTK

Na místě stále zůstávají tisíce demonstrantů. Někteří již začínají být vyčerpaní, protože panují velká vedra.Navíc jim podle organizátorů nebylo umožněno doplnit vodu a potraviny.

Přesto protestující, mezi nimiž jsou i ženy a děti, odmítají nasednout do přistavených policejních autobusů a odjet do svých domovů po celém Izraeli. Při včerejších potyčkách byli nejméně tři policisté zraněni a 19 účastníků protestu skončilo ve vězení.

Podle organizátorů chtějí bezpečnostní složky zlomit jejich vůli dokončit svůj pochod do židovských osad. Představitelé policie potvrdili, že demonstrantům vstup do pásma Gazy nepovolí. Průběh demonstrace lze považovat za neoficiální generální zkoušku připravenosti policie a armády na vlastní likvidaci židovských osad.

Zatímco na izraelské straně hrozí další eskalace násilí, znepřátelené palestinské frakce se dohodly na klidu zbraní. Radikální hnutí Hamas a vládní organizace Fatah ukončily násilnosti a stáhly své ozbrojence z ulic na severu pásma Gazy. Jde o první krok směrem k uklidnění napětí mezi oběma stranami po vzájemných střetech, při kterých bylo jen včera zraněno 13 osob.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme