Odpůrci vyklízení osad ukončili pokus o pochod do Gazy

Pokus radikálních odpůrců plánovaného vyklízení židovských osad byl odvolán. Demonstranti, kteří se pokoušeli proniknout do pásma Gazy, byli už tři dny zablokováni policií v osadě Kfar Maimon. Vůdce protestu Benzi Lieberman řekl, že v tuto chvíli není moudré dostat se do konfrontace s policií a armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kfair Maimonu | Zdroj: ČTK

Demonstranti odešli poté, co jim policie zabránila v pochodu do židovských osad. Lieberman však vyjádřil přesvědčení, že se navzdory tomu se podaří dostat do oblasti osad v pásmu Gazy tisíce příznivců v nejbližších týdnech, aby zabránily stahování.

Policie zatím setrvává s podporou vojáků v okolí Kfar Maimonu. Zároveň posílila jednotky u přechodu Kisufim do pásma Gazy směrem k osadám. Mezi demonstranty a policí došlo k několika potyčkám, při nichž byli údajně tři policisté zraněni a asi 20 protestujících zatčeno.

Jde o další úspěšný krok izraelské vlády směrem k realizaci plánu premiéra Ariela Šarona na odevzdání Gazy Palestincům a zrušení čtyř ze 120 židovských sídlišť na západním okupovaném břehu Jordánu. Stahování má podle izraelské vlády utišit konflikt s Palestinci.

Poslední překážku pro realizací plánu odstranil Šaronovi z cesty izraelský parlament, který včera zamítl návrh na odklad plánovaného stažení Izraele z pásma Gazy. Proti odkladu hlasovala většina 69 ze 120 poslanců. Evakuace osadníků z Gazy má začít v polovině srpna.

Demonstranti, jichž podle policejních odhadů bylo kolem 7000 oproti 50.000 udávaným organizátory, vyšli na pochod v pondělí z izraelského Netivotu, kvůli řadě preventivních opatření policie se jim podařilo dorazit jen do Kfar Maimonu. Když si odtud chtěli v úterý probojovat cestu ke hranicím s Gazou, zatlačili je policisté zpátky.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme