Odpůrci změny Lisabonské smlouvy demonstrovali v Praze

Asi 50 příznivců Strany svobodných občanů demonstrovalo v Praze proti schválení změny Lisabonské smlouvy EU, kterou se má dnes zabývat Senát. Podle předsedy této strany, ekonoma Petra Macha případná ratifikace změny vytvoří podmínky pro to, aby se Česko v případě přijetí eura muselo zavázat k podílu 250 miliard korun na záchranu ohrožených ekonomik eurozóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom Petr Mach

Ekonom Petr Mach | Foto: Katarína Brezovská | Zdroj: Český rozhlas

Úprava Lisabonské smlouvy počítá s tím, že nově by státy ve finančních problémech mohly získávat půjčky za výhodnějších podmínek, než dosud u záchranného fondu. Do nově vzniklého Evropského stabilizačního mechanismu by přispěly členské země eurozony. Zadlužené státy by si mohly půjčit až pět set miliard eur.

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) pro Českou republiku ze změny nevyplývají žádné závazky. S tím Strana svobodných občanů nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o jedné byli Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů, a politolog Lukáš Jelínek

„Participace v takovém mechanismu znamená závazek přispět do tohoto mechanismu částkou 700 miliard eur, o které se podělí jednotlivé země eurozóny. A naše obava je, že jakmile se tento mechanismus schválí, Česká republika se stane někdy v budoucnu součástí eurozóny, protože nemá dojednanou výjimku tak, jako Velká Británie, tak v ten moment bychom se svým dílem museli na této částce podílet,“ uvedl Petr Mach ve Světě o jedné.

Senátor ODS Jiří Oberfalzer v této souvislosti zvažuje, jestli se s dalšími senátory neobrátí na Ústavní soud, aby přezkoumal, zda změna Lisabonské smlouvy neubere část kompetencí Česku ve prospěch Bruselu.

„Já si myslím, že jsme svědky dlouhodobého sporu, kdy tady zaznívá občansky i politicky legitimní názor, že by se ČR neměla účastnit evropské integrace, že by neměla být členem EU, že by se neměla hlásit, jak jsme slýchali v minulosti, k Lisabonské smlouvě, že bychom neměli patřit k eurozóně,“ komentoval nejnovější kontroverze Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie a doplnil:

„A z toho logicky vyplývá i ten požadavek nepřispívat do záchranného mechanismu a případně si pohlídat kompetence, které se z ČR přenášejí na evropskou úroveň. Tady toto je celkem legitimní požadavek; já jenom chci upozornit, že se ale v tuto chvíli podle mého názoru nejedná o žádný přelomový krok, o žádný zásadní krok,“ poznamenal ve Světě o jedné Jelínek, podle něhož by případná ústavní stížnost neměla příliš velkou šanci na úspěch.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme