Odradí nepokoje ve Francii turisty?
Události ve Francii sledují Evropané a nejenom oni velmi pozorně. Mnohé země doporučují při cestách do Francie turistům opatrnost. Udělaly to už například Spojené státy, Velká Británie, Finsko či Kanada. A také české ministerstvo zahraničí. Češi by se podle jeho rad měli vyhýbat periferiím velkých měst a večer nebo v noci tam vůbec nejezdit.
Když si rozložíte francouzské noviny, můžete vidět třeba následující vtip: anglicky mluvící manželé se dívají na televizi, kde jsou vidět hrůzostrašné záběry. Z povzdálí přicházející pán s úsměvem říká: "Ještěže nejedeme na dovolenou do Bagdádu, viď miláčku?" Žena s vyděšeným výrazem odpovídá: "Ale to je Paříž!"
Ti turisté, které právě teď ve městě nad Seinou potkávám, jsou, jak se zdá, klidní. Jsme u katedrály Notre-Dame. Je tu nádherné počasí jako stvořené pro romantickou procházku. Lidé tu posedávají, fotí se a zdají se být úplně v pohodě. Jak to vypadá, oni o hořících předměstích nemají moc ponětí. Mladí Španělé ze Sevilly na mě chvíli koukají trochu překvapeně, když se ptám, jestli se nebojí. Pak ale jednoznačně říkají, že tady v centru, kde se pohybují, rozhodně ne.
Dvě korpulentní Američanky Gina a Rebecca z Floridy se hned chytají a šustí americkými novinami, které vytahují z tašky: "No tady máme zrovna noviny, teď jsme si koupily New York Times, abychom se podívaly, jak to tady vypadá. Včera jsme dorazily z Londýna, ptaly jsme se v hotelu, co a jak, a oni nám řekli, že je vše ok. Jenom abychom nechodily na předměstí. Má to prý co do činění s tou nezaměstnaností mladých a imigranty," říká Gina a její přítelkyně Rebecca jen přizvukuje s tím, že je prý prostě tady a doufá, že to ve zdraví přežije.
Francouzské ministerstvo zahraničí: Turisté nejsou ohroženi
Kolem právě projíždí dvoupatrový turistický autobus. Je plný tak z jedné třetiny. Když se na zastávce ptám prodavače lístků, říká, že teď není sezóna, a tak je to normální. Prý ale čeká, že bude hůř. Momentální nepokoje můžou podle něj image Francie v cizině hodně poškodit.
Francouzské ministerstvo zahraničí v pondělí prohlásilo, že nepokoje, které zachvátily některá předměstí, turisty nijak neohrožují. Turističtí analytici mají za to, že je ještě příliš brzy na předpovědi. Stánkař Jo, který vedle Notre-Dame prodává filmy, průvodce a pohledy, si ale myslí, že se strach projevuje už teď.
"Jo jasně. Lidi mi píšou maily a ptají se, jak to tady vypadá - známí z USA a taky z Latinské Ameriky. Už teď je to znát. Obvykle tu touhle dobou v listopadu není moc turistů. Ale letos je to ještě horší. Přicházejí spíš Francouzi. Je to cítit," říká Jo.
Manažer kavárny na bulváru St Michel Jacques zatím neví, jak se to na jeho businessu projeví: "Víte, všechno záleží na tom, jaké dostanou informace. Pokud zahraniční média o tom, co se tady děje, mluví korektně, tak by to neměl být problém. Ale pokud to média nafukují, tak to prostě problém bude. Záleží taky na tom, jak dlouho všechno tohle bude trvat."
S tím experti souhlasí. Jak říkají, jestli krize bude trvat víc než patnáct dní, bude to opravdu špatné. Pro Francii to přitom rozhodně není zanedbatelná otázka. Turistika zaměstnává dva milióny lidí a jen loni přijelo tuhle krásnou zemi navštívit 75 miliónů cizinců.