Odráží se v nové knize o Harrym Potterovi politika?

Nově vydané šesté pokračování románů o mladistvém čaroději Harrym Potterovi od spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové začíná kapitolou o jednom premiérovi, která přivede nejednoho čtenáře k úvahám o Tonym Blairovi. Autorka je přítelkyní ministra financí Gordona Browna: Ten mezi jiným prohlásil, že Rowlingová svými příběhy přispěla ke gramotnosti po celém světě víc, než kterýkoli jiný člověk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harry Potter | Foto: harrypotter.warnerbros.com

Gordon Brown a premiér Tony Blair jsou přátelé, ale zároveň jsou považováni za soupeře. Podle soukromé dohody mezi nimi údajně uzavřené před lety by měl Brown vystřídat Blaira v premiérském úřadu. I když o existenci této dohody kolují nejrůznější dohady a Bown s Blairem se o ní zmiňují jako o novinářském výmyslu, dohoda má v povědomí Britů konkrétní místo a komentátoři na ni dělají časté narážky.

Podle názoru Jamese Tappera v listě Mail on Sunday by měla nová kniha Rowlingové nazvaná Harry Potter a princ dvojí krve nést název Tony Blair a jemně zastřená karikatura. Autorka totiž překvapila čtenáře injektováním politické příchuti do příběhu mladistvého čaroděje.

V první kapitole se čtenář seznámí s nejmenovaným britským premiérem, který se usilovně snaží vypořádat s reakcí veřejnosti na řadu katastrof. Autorka začala psát tuto kapitolu právě v době pozdvižení kolem irácké vlky a záhadné smrti vládního vědce Dr. Davida Kellyho. Na začátku kapitoly premiér čte dlouhé memorandum, které prokluzuje jeho mozkem, aniž by zanechalo sebemenší stopu smyslu, a premiér zároveň očekává telefonní hovor prezidenta vzdálené země.

Premiér je popsán jako váhající, vystrašený, zoufalý a zesláblý. Autorka poznamenává, že byl v úřadě několik let, i když je natolik opatrná, aby neuváděla jeho životopisné údaje. Joanne Kathleen Rowlingová je také blízkou přítelkyní manželky Gordona Browna Sary - pracují spolu v dětských dobročinných organizacích a Rowlingová byla mezi prvními lidmi, pozvanými k Brownům po narození jejich syna.

Jedna z obdivovatelek se na recepci na edinburghském hradě zeptala Rowlingové, čím by chtěla být na jednu hodinu, kdyby si mohla vybrat - autorka odpověděla: "Chtěla bych být Tonym Blairem. Svolala bych tiskovou konferenci a oznámila na ní všechny své politické záměry".

Vše nasvědčuje, že šestá kniha o Harrym Pootterovi překonala prodejní rekord předchozí knihy, Harry Potter a řád Fénixe - té se v Británii prodalo za první den milion sedm set tisíc výtisků.

Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme