Odsání soli se nepodařilo, česká loď dál zůstává zaklíněná pod mostem v Drážďanech

Z české lodi uvízlé v německých Drážďanech se nepodařilo vyložit 800 tun soli. Kvůli vysoké vlhkosti sůl hrudkovatí a ucpala rozvody sacího bagru, který měl náklad z lodi vyložit. Technici práci zastavili asi o půlnoci. Následovat bude další pokus se silnějším strojem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labe v Drážďanech stále blokuje česká nákladní loď

Labe v Drážďanech stále blokuje česká nákladní loď | Zdroj: ČTK

„Bohužel se jeví, že sací technologie není příliš vhodná, nefungovalo to. Nicméně přijede silnější Sauger (odsávací zařízení – pozn. red.) a bude následovat další pokus. Když nebude fungovat, máme připraveno další řešení, které si nejdříve musíme odkonzultovat s Wasserschutzpolizei,“ popisuje Lukáš Hradský, spolumajitel společnosti Evropská vodní doprava, které loď patří.

Loď plující pod jménem Albis mířila do Ústí nad Labem. V pondělí pozdě večer ale uvízla u Albertova mostu v Drážďanech. Úřady po nehodě uvedly, že loď pravděpodobně najela na mělčinu a silný proud ji strhl ke straně.

Plavidlo je vzpříčené kolmo k proudu, blokuje tři mostní pilíře a zcela tak znemožňuje průplav pod mostem.

„Vycházím z toho, že to vykládání nepůjde tak rychle, že by už dneska byl náklad z lodi pryč. Nápadů, jak pokračovat, je víc, ale musíme je probrat s majitelem lodi a pak sdělíme víc o dalším postupu,“ řekl po deváté hodině šéf plavební správy v Drážďanech Karsten Wild.

Labe v Drážďanech stále blokuje česká nákladní loď | Foto: ČTK

Říční policie podle listu Sächsische Zeitung uvedla, že plavidlu při podplouvání mostu vypověděl motor. Kapitán se prý ještě pokusil loď vyrovnat, to se mu ale nepodařilo a plavidlo zůstalo zaklíněno na mostních pilířích. Zda je most či plavidlo poškozeno, není prozatím možné zjistit.

Podobná nehoda se stala v Drážďanech i loni na konci roku. Na Labi uvízla také česká loď a zastavila tam dopravu na několik dní. Devadesátimetrové plavidlo tehdy pomohla vyprostit vlna vypuštěná ze střekovských zdymadel v Ústí nad Labem, která zvedla hladinu řeky. Tento postup by ale podle odborníků nyní nepomohl.

Martin Karlík, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme