Odsoudili ho za napomáhání k vraždám v Osvětimi, 96letý Gröning se odvolal k ústavnímu soudu

Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS Oskar Gröning odsouzený k odnětí svobody podal stížnost k ústavnímu soudu. Šestadevadesátiletého Gröninga poslal v listopadu soud v Celle na čtyři roky do vězení. Podle verdiktu muž napomáhal vraždám v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětimi.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oskar Gröning byl příslušníkem jednotek SS a pracoval dva roky jako účetní ve vyhlazovacím táboře Osvětim | Zdroj: Reuters

Bývalého dobrovolníka jednotek Wafen-SS už v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu.

Gröning se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Proto mu dala média přezdívku osvětimský účetní.

'Účetní z Auschwitzu' půjde do vězení. Berlínský soud v 96 letech odsoudil příslušníka SS Oskara Gröninga

Číst článek

Podle soudu v Lüneburgu ale muž napomáhal k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.

Obhajoba poukazovala na Gröningův špatný zdravotní stav, který měl muži údajně bránit nastoupit do vězení. Podle verdiktu soudu v Celle si ale Gröning odpykat trest ve vězení může.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme