Soud poslal spolupracovníky Navalného do domácího vězení. Prokuratura hrozí, že příště bude tvrdší

Moskevský soud v pátek poslal do domácího vězení pětici spolupracovníků a spojenců opozičního vůdce Alexeje Navalného, a to až do 23. března. Všichni byli zadrženi jako podezřelí z porušení sanitárních a epidemiologických norem na nepovolené protestní akci minulou sobotu v Moskvě, uvedla agentura TASS.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastnice demonstrace v Novosibirksu s transparentem s nápisem „…svobodu politickým vězňům“ | Foto: Kirill Kukhmar | Zdroj: Reuters

Další demonstrace za propuštění Navalného z vězení má následovat už tuto neděli. Generální prokuratura už podle agentury Interfax varovala, že použije proti demonstrantům daleko tvrdší paragraf o nepokojích.

Ruská policie zadržela Navalného blízké a příznivce. Viní je z porušení karanténních opatření

Číst článek

Ten účastníkům akce hrozí osmi lety za mřížemi a organizátorům až 15 roky odnětí svobody.

Rozhodnutí soudu o domácím vězení se vztahuje na Navalného bratra Olega, opozičníkovy spolupracovnice Ljubov Sobolovou a Anastasiji Vasiljevovou, koordinátora Navalného štábu Olega Stepanova a aktivistku Mariji Aljochinovou z punkové skupiny Pussy Riot.

Organizátoři a účastníci nepovoleného protestu z minulé soboty podle mluvčí ministerstva vnitra Iriny Volkové vytvořili hrozbu šíření nákazy koronavirem.

Kupříkladu v Moskvě demonstrovalo 19 lidí, kteří byli nakažení covidem-19 a měli nařízeno zdržovat se doma v karanténě, napsal TASS.

Desítky tisíc protestujících

Navalného samotného zadrželi ruští policisté tento měsíc hned po příletu do Moskvy. Ve vazbě čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Ruští policisté prohledali byt Navalného a jeho ženy v Moskvě. Pátrali i v kanceláři Fondu boje s korupcí

Číst článek

V sobotu za opozičníkovo propuštění demonstrovaly desítky tisíc Rusů v ulicích více než stovky měst. Pořádkové síly použily sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá sledováním policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

K rostoucí nespokojenosti s politikou Kremlu podle komentátorů přispěla i nedávno zveřejněná zpráva Navalného protikorupčního fondu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci.

Video s údajným Putinovým palácem už zaznamenalo více než 100 milionů zhlédnutí. Putin vlastnictví paláce popírá.

Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se léčil z otravy zakázanou bojovou látkou ze skupiny novičok, vyvíjené za Sovětského svazu. Z otravy viní ruskou tajnou službu FSB a prezidenta Vladimia Putina. Kreml to odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme