Odstoupení Mubaraka Washington vítá. Klade si však otázky

Rezignaci Husního Mubaraka přivítaly statisíce demonstrantů po celém Egyptě, ale i řada zahraničních politiků. Včetně Británie, Německa či Indie, která volá po rychlých volbách a demokratické vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, prezident USA

Barack Obama, prezident USA | Foto: Bílý dům

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna byl vyslyšen hlas egyptského lidu. Odchod egyptského prezidenta přivítal i americký prezident:

„Prezident Mubarak naplnil touhu Egypťanů po změně,“ prohlásil mimo jiné Barack Obama. „Ale tohle není konec změny Egypta, to je teprve začátek,“ dodal americký prezident. Mnoho otázek zůstává nezodpovězených. Hlavně, kdo bude vládnout a jakým způsobem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Spojených států přibližuje tamní zpravodaj ČRo Vítek Pohanka

Americká vláda tak odstoupení prezidenta Mubaraka přivítala ale současně dává najevo neklid. V prezidentu Mubarakovi ztrácí Washington dlouhodobého spojence.

Jeho nástupce nebo nástupci mohou výrazně omezit vliv Ameriky v klíčové blízkovýchodní zemi.

Další vývoj v nejlidnatější arabské zemi je podle jednoho z činitelů americké vlády "nepředvídatelný". Washington se hlavně obává, aby se moci v Egyptě neujali islamisté. Situaci pozorně sleduje i Izrael. Ten věří mimo jiné i v to, že mírová smlouva mezi oběma státy zůstane beze změn.

Vít Pohanka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme