Odstoupení papeže Benedikta XVI. šokovalo i papežovu rodnou zemi Německo

Zpráva o odstoupení papeže Benedikta XVI. šokovala nejen věřící po celém světě. Překvapení neskrývá ani papežova rodná země Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež pronesl tradiční vánoční poselství a požehnání Urbi et Orbi | Zdroj: Reuters

„Spolková vláda má plný respekt pro jeho práci pro katolickou církev. Během osmiletého pontifikátu vtiskl církvi svůj zcela osobitý rukopis jako myslitel v čele této církve,“ prohlásil v první reakci mluvčí německé vlády Seibert.

Také němečtí duchovní oceňují, že je Benedikt XVI. dobrým pokračovatelem německého filozofického myšlení. Většina vyjadřuje pochopení pro nečekanou papežovu rezignaci vzhledem k náročnosti, jakou dnes tato funkce vyžaduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německých reakcích na rezignaci papeže Benedikta XVI. informovala zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová

Benedikt XVI. oznámil svůj odchod z úřadu v latině během veřejné konzistoře v Římě. Rezignovat se hlava katolické církve chystá 28. února. Rozhodnutí papeže je prý zcela svobodné a hlavním důvodem k němu je pokročilý věk, který mu už neumožňuje vykonávat úřad plnou silou.

Působení Svatého otce ocenila kancléřka Angela Merkelová:

„Když byl Joseph Ratzinger před osmi lety zvolen hlavou katolické církve, byli jsme pyšní na našeho krajana po 800 letech. Když teď po zralé úvaze oznámil, že nemá dost sil na další vykonávání svého úřadu, má můj plný respekt,“ řekla kancléřka.

„Benedikt XVI. je a bude jedním z největších církevních myslitelů naší doby. Vzpomínám na něj jako na člověka, který si při cestách po Německu dokázal získávat srdce věřících. Jako spolková kancléřka říkám: děkuji. A přeji mu vše nejlepší do dalších let,“ zdůraznila Angela Merkelová.

Názory Němců na papeže se různily

Kancléřka v minulosti papeži vyčítala, že neodsoudil slova popírače holocaustu biskupa Williamsona. O tom dnes samozřejmě nebyla vůbec řeč. Merkelová, která sama patří do protestantského tábora, ocenila papeže například za to, že přiznal úbytek sil v době, kdy se neustále mluví o prodlužujícím se věku, kterého se dožíváme.

Ocenila ho také jako člověka, který vedl mezináboženský dialog, jeho slova o úloze povinností, jejichž povinností je prý sloužit právu a bojovat proti bezpráví, ji prý dlouho provázela.

Benedikt XVI. je prvním německým papežem po šesti stech letech. Přesto z jeho domoviny nebyly reakce na něj vždy jednoznačné. Němci včetně mnoha katolíků mu vyčítají, že byl příliš konzervativním papežem, že církev příliš dlouho váhala s odsouzením zneužívání věřících kněžích. Vyčítali mu, že Vatikán setrvává na svých dogmatech ohledně nechráněného sexu nebo homosexuálů.

Zároveň však to, že Němci měli krajana na papežském stolci, mnohé naplňovalo pýchou. Během jeho návštěvy v roce 2011 se ukázalo, že papež navzdory věku uměl oslovit i velmi mladé věřící. Ti ho tehdy na velkých mších pod širým nebem oslavovali stejně jako popové hvězdy.

Klára Stejskalová, Jan Prokeš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme