Odstoupíme od ABM, řekl Bush Kongresu

Spojené státy odstoupí od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany ABM. Rozhodnutí amerického prezidenta George Bushe oznámil v Kongresu vůdce demokratické většiny v Senátu Thomas Daschle. Odmítl ale upřesnit, kdy Bush se svým záměrem seznámí veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiletadlová raketa | Foto: Armáda ČR

Podle agentury AP hodlá Bush zveřejnit rozhodnutí odstoupit od smlouvy z roku 1972 v průběhu příštích dnů. Smlouva vyžaduje, aby USA nebo Rusko daly svému partnerovi na vědomí záměr odstoupit šest měsíců předem. Moskva jakýkoliv zásah do ABM odmítá a označuje ji za stěžejní podmínku strategické stability.

Tímto rozhodnutím udělá Bush první krok k naplnění svého předvolebního slibu vybudovat systém protiraketové obrany známý pod zkratkou NMD. Systém by měl chránit USA před útoky takzvaných "darebáckých" států, do kterých Američané zařazují Irák Libyi nebo Severní Koreu. V projevu na vojenské akademii v Cherston prezident Bush prohlásil, že smlouva ABM patří do jiné éry a USA a jeho spojenci potřebují obranu proti nepřátelům 21. století. ABM protiraketový systém jako takový nezakazuje, povoluje ale jen jeden, a to teritoriálně a počtem raket ohraničený.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme