Odstranil symboly komunismu z památníku. Slovenského umělce chtějí obvinit z výtržnictví

Slovenská policie zadržela výtvarníka Ľuboše Lorenze, který z památníku odstranil symboly komunismu, informuje o tom Denník N. Srp a kladivo měl Lorenz odstranit z košického památníku obětem 2. světové války.

Tento článek je více než rok starý.

Košice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srp a kladivo (ilustrační foto)

Srp a kladivo (ilustrační foto) | Foto: Santeri Viinamäki

Policie zadržela výtvarníka ve středu odpoledne. Lorenz měl podle policistů poškodit a znevážit pomník, který je chráněnou kulturní památkou.

Podle Denníku N odstranil výtvarník vrtačkou a šroubovákem pouze napodobeniny původní dekorace, kterou už dříve někdo ukradl. Při zadržování měl Lorenz policistům vysvětlovat, že pouze sundává symboly režimu, který je zakázaný.

„Policie respektuje právo jednotlivců na vlastní názor nebo osobní postoj občanů ve vztahu k tomuto památníků. Nemůže ale přehlížet netoleranci spočívající v poškozování národních kulturních památek, se kterými se neumí ztotožnit jednotlivci,“ cituje Denník N policejní mluvčí Janu Mésarovou.

Déle než den ve vazbě

V policejní cele předběžného zdržení je Lorenz už více než den a podle portálu .týždeň má být obviněný z výtržnictví a odsouzený v 'superrychlém' řízení. Na jeho podporu ve čtvrtek před budovou policie demonstrovala skupina lidí.

Lorenz společně s dalším umělcem Petrem Kalmusem v roce 2015 pomaloval památník komunistického politika Vasila Biľaka v Krajné Bystré.

Ve východoslovenské obci Krajná Bystrá postavili pomník rodákovi Vasilu Bilakovi, bývalému tajemníkovi Komunistické strany Československa | Foto: Petr Vavrouška

Případy v Česku

V Česku se v minulosti odehrály podobné případy. V roce 2007 v Brně tehdejší královopolský místostarosta (tehdy za ODS) René Pelán odbrousil z pomníku padlých rudoarmějců srp a kladivo. Symboly zmizely už po roce 1989. Při opravě pomníku v roce 2007 se reliéf se srpem a kladivem na pomník vrátil, Pelán ho však vzápětí odstranil. O dva roky později se reliéf na pomníku objevil znovu.

Na brněnském Moravském náměstí pak často přibývají vzkazy na soše rudoarmějce. V roce 2015 se na podstavci objevilo srdce v barvách žlutomodré ukrajinské vlajky, později pak i vulgární vzkaz ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Police případy řešila jako trestný čin.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme