V Polsku chtějí kvůli moru odstřelit 210 000 divočáků, včetně selat. ‚Masakr,‘ protestují odpůrci

Polské ministerstvo životního prostředí plánuje do konce února nechat odstřelit 210 000 divočáků kvůli šíření afrického moru prasat s cílem chránit zvířata v chovech. Jde o značnou část populace těchto zvířat v Polsku, loni jich na celém jeho území žilo okolo 229 000. Za každého uloveného divočáka mají myslivci dostat finanční odměnu. S plánem ministerstva nesouhlasí ochránci přírody ani někteří myslivci.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů | Zdroj: Profimedia

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů.

„Pokud nezlikvidujeme populaci divočáků v oblastech s výskytem afrického moru prasat, té nemoci se nezbavíme,“ řekl podle internetového vydání deníku Fakt ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. Odstřely divočáků se podle plánů ministerstva životního prostředí mají uskutečnit o třech nadcházejících víkendech.

Dánsko chce na hranicích s Německem postavit plot. Stavba má zabránit šíření afrického moru prasat

Číst článek

Ne odstřel, ale masakr

Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují. „To nemá být odstřel,... to nemá být redukce populace divočáků, to má být masakr,“ cituje portál Wirtualna Polska výzvu myslivce Marka Porczaka z Jaroslawi na jihovýchodě Polska.

„Kdosi s nemocnou hlavou rozhodl, že mají být postříleni všichni divočáci, včetně březích bachyň, i ty, které už mají mladé,“ uvedl a vyzval ostatní lovce „aby se této řeže neúčastnili“.

Pod internetovou petici proti odstřelu divočáků se podepsalo už více než 150 000 lidí.

Zoolog z Varšavské univerzity Andrzej Elżanowski tvrdí, že střelba a lov samotný představují riziko, neboť divočáky plaší a způsobuje míchání jejich populace. Čím méně bude v Polsku divočáků, tím více jich přijde z oblastí položených za polskou východní hranicí, upozornil v Magazynu Kaszuby. Tam je přitom výskyt afrického moru prasat hojnější než v Polsku.

„Vymizení těchto zvířat může ohrozit přírodní rovnováhu,“ varuje Tomasz Zdrojewski z kampaně na ochranu zvířat Niech Żyją (Ať žijí).

Stop rzezi dzików! Stanowisko koalicji Niech Żyją! w sprawie planów masowego odstrzału dzików.
facebook.com/notes/fundacja…

15:49 – 08. 01. 2019

2

Zástupci z polské pobočky Světového fondu na ochranu přírody připomínají, že za šíření afrického moru prasat je odpovědný především člověk, protože domácí prasata do přímého kontaktu s divočáky nepřijdou. Virus se do chovů prasat přenáší například na oblečení, botách, nářadí nebo kolech aut.

„Odpovědnost za rozšíření viru v chovech nesou zemědělci, ale obětním beránkem se stali divočáci. Divočák na rozdíl od rolníka nehlasuje – zničení divočáků má zajistit vítězství ve volbách,“ tvrdí Adam Bohdan z nadace Dzika Polska (Divoké Polsko).

Nápad na plot padnul

Polské ministerstvo zemědělství loni přišlo s nápadem postavit na východní hranici země plot, aby divočáci do Polska nemohli přecházet z jiných zemí. Tento plán však neschválila vláda.

Africký mor prasat je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u dalších zvířecích nemocí utratit a vyhlásit ochranné pásmo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme