Odsun osadníků provází pláč, zoufalé výkřiky i výhrůžky

Izraelští vojáci a policisté pokračují v nucené evakuaci obyvatel židovských osad v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu, kteří své domovy odmítli opustit ve stanoveném termínu. Do odpoledne bylo plně vystěhováno devět z 21 vesnic v pásmu Gazy a dvě ze čtyř na západním břehu. Podle policie je evakuace rychlejší, než se původně počítalo, a mohla by skončit do týdne. Nucené vyklízení osad ale poznamenaly první vážné násilnosti. Židovský osadník zastřelil tři Palestince a další dva zranil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odsun židovských osadníků | Zdroj: ČTK

K zatím nejvážnějšímu incidentu došlo u židovské osady Šilo poblíž palestinského města Ramalláh. Podle očitých svědků Izraelec vytrhl zbraň jednomu ze strážců a začal střílet. Policisté útočníka později zatkli. Izraelský premiér Ariel Šaron útok označil za čin židovského teroristy.

Vyklízení osad v pásmu Gazy je vypjatou zkouškou nervů pro osadníky i pro bezpečnostní síly. Násilné vynášení Židů, kteří neopustili své domovy, provází pláč, zoufalé výkřiky i výhrůžky. Osadníci naléhají na policisty a vojáky, aby se vzepřeli rozkazům a nechali je v Gaze. Někteří se zabarikádovali ve svých domech.

Protestující zapalují barikády z odpadků a pneumatik. Jedna z demonstrantek se dokonce pokusila poblíž Netivotu na jihu Izraele upálit. Policie zatkla dva židovské osadníky, kteří se vůči policistům dopustili násilí. Odpůrci evakuace se po problémech s vojáky v osadě Neve Dekalim poschovávali a pátrání po nich bylo bezvýsledné.

Jak z osady Kerem Cmona hlásí blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, tamní osadníci byli překvapení nástupem policie a armády z jiné strany, než čekali. Modré a zelené moře vojáků a policistů je úplně rozhodilo. Reagovali nejprve hlasitými protesty, pak pláčem - ženy i muži. Poté se mnoho z 200členné silně věřící komunity zabarikádovalo ve svých domech - trailerech.

Silná bolest a utrpení provázely nucenou evakuaci - vynášení z domů a odchod do autobusů. Celá operace trvala jen tři hodiny a nevyžádala si žádné raněné ani mrtvé díky promyšlenému, rozhodnému a zároveň citlivému zásahu vojáků a policistů.

Izraelským vojákům a policistům se už podařilo bez vážných střetů evakuovat stovky osadníků z pásma Gazy. Podle policie by evakuace mohla skončit do týdne. Začátkem příštího týdne chce armáda začít domy osadníků demolovat, jak Izrael dohodl s palestinskou samosprávou.

Palestinská radikální skupina Hamas mezitím oznámila, že se nevzdá zbraní ani po vyklizení židovských osad v pásmu Gazy. Evakuace Izraelců je prý jen prvním úspěchem v boji. Palestinská samospráva se přitom v mírovém plánu zvaném cestovní mapa zavázala, že ozbrojené skupiny rozpustí. Zatím se jí ale podařilo přimět je jen k příměří, které radikálové od února s několika výjimkami dodržují.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme