Odsun osadníků z pásma Gazy opět pokračuje

Izraelské bezpečnostní síly obnovily po jednodenní přestávce nucenou evakuaci židovských osad v pásmu Gazy. Doposud své domovy opustilo 85 procent osadníků. V židovské osadě Acmona, kterou ještě zbývá odsunout, proběhla v místní synagoze poslední bohoslužba. Většina přítomných obyvatel, kteří musí osadu opustit, propukla v pláč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé osady Acmona balí své věci | Foto: ČTK/EPA

Situace v dnes evakuovaných osadách je plná napětí a smutku. Samotné bohoslužby se zúčastnili velitelé evakuujících jednotek. Někteří vojáci se při modlitbách rozplakali také. Jde plně o morální problém, kdy Židé vyvádějí z domovů židovské osadníky.

Při vysílání prvního programu izraelské televize měl problémy i moderátor přenosu, kterému se dojetím zadrhával hlas a oči měl zarudlé od zadržování pláče. I pro ty, kteří podporují evakuaci osad, jde o traumatizující zážitek.

Ani dnešek se neobešel bez násilných střetů

Dnes přišly na řadu vesnice Katif, Acmona a Alej Sinaj v pásmu Gazy. Na západním břehu Jordánu zbývá vyklidit ještě 2 osady ze 4, které jsou zahrnuty do evakuace - Chomeš a Sa Nur. Právě v osadě Chomeš, došlo ke střetům vojáků a policistů s odpůrci evakuace a osadníky. Nejméně 9 lidí při nich utrpělo zranění.

Židovská osada Chomeš se má evakuovat až v dalších třech dnech. Přesto v ní dnes došlo k násilným střetům. Obyvatelé osady i odpůrci odsunu už oznámili, že budou bojovat, ale nikoliv na život a na smrt.

Evakuace ze tří osad plánovaná na dnešek se sice obešla bez násilností a větších incidentů, ale byla velmi emotivní. Smutek a pláč osadníků a jejich dětí se přenesl na číst vojáků a policistů. Ti přesto úkol vlády splnili.

Další tři osady na severu pásma Gazy už byly evakuovány dříve, avšak část osadníků a odpůrců se tam vrátila. Právě tento krok je dalším bezpečnostním rizikem.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme