Odsun osadníků z pásma Gazy opět pokračuje

Izraelské bezpečnostní síly obnovily po jednodenní přestávce nucenou evakuaci židovských osad v pásmu Gazy. Doposud své domovy opustilo 85 procent osadníků. V židovské osadě Acmona, kterou ještě zbývá odsunout, proběhla v místní synagoze poslední bohoslužba. Většina přítomných obyvatel, kteří musí osadu opustit, propukla v pláč.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé osady Acmona balí své věci

Obyvatelé osady Acmona balí své věci | Zdroj: ČTK

Situace v dnes evakuovaných osadách je plná napětí a smutku. Samotné bohoslužby se zúčastnili velitelé evakuujících jednotek. Někteří vojáci se při modlitbách rozplakali také. Jde plně o morální problém, kdy Židé vyvádějí z domovů židovské osadníky.

Při vysílání prvního programu izraelské televize měl problémy i moderátor přenosu, kterému se dojetím zadrhával hlas a oči měl zarudlé od zadržování pláče. I pro ty, kteří podporují evakuaci osad, jde o traumatizující zážitek.

Ani dnešek se neobešel bez násilných střetů

Dnes přišly na řadu vesnice Katif, Acmona a Alej Sinaj v pásmu Gazy. Na západním břehu Jordánu zbývá vyklidit ještě 2 osady ze 4, které jsou zahrnuty do evakuace - Chomeš a Sa Nur. Právě v osadě Chomeš, došlo ke střetům vojáků a policistů s odpůrci evakuace a osadníky. Nejméně 9 lidí při nich utrpělo zranění.

Židovská osada Chomeš se má evakuovat až v dalších třech dnech. Přesto v ní dnes došlo k násilným střetům. Obyvatelé osady i odpůrci odsunu už oznámili, že budou bojovat, ale nikoliv na život a na smrt.

Evakuace ze tří osad plánovaná na dnešek se sice obešla bez násilností a větších incidentů, ale byla velmi emotivní. Smutek a pláč osadníků a jejich dětí se přenesl na číst vojáků a policistů. Ti přesto úkol vlády splnili.

Další tři osady na severu pásma Gazy už byly evakuovány dříve, avšak část osadníků a odpůrců se tam vrátila. Právě tento krok je dalším bezpečnostním rizikem.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme