Odtajněné e-maily v plném znění. Přečtěte si, jak Trump ml. smlouval schůzku s 'právničkou Kremlu'

Po aféře kvůli schůzce s údajnou právničkou Kremlu Nataljou Veselnickou se Donald Trump mladší brání e-maily, v níž setkání domlouval. Stačí to? Přečtěte si plné znění odtajněných dokumentů - včetně vysvětlivek, kdo je kdo. Korespondenci Trumpa juniora analyzovali političtí reportéři americké mediální organizace NPR.

Dokument Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protagonisté "horečky Rusko": nahoře Trumpův poradce Roger Stone, prezident USA Donald Trump a Trumpův zeť a poradce Jared Kushner; uprostřed exšéf Trumpovy kampaně Paul Manafort, Donald Trump ml. a bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynt; dole Natalja Veselnická, ruský miliardář Aras Agalarov a jeho syn, popový zpěvák Emin Agalarov. | Zdroj: Profimedia

Skandál, který hýbe americkou veřejnou scénou a ošklivě trápí Bílý dům, vyvolala loňská schůzka prezidentových lidí s ruskou advokátkou Nataljou Veselnickou. V Trumpově předvolební kampani byla Veselnická prezentována jako "právnička ruské vlády" a setkání nabízelo "velmi užitečné" kompromitující informace o Hillary Clintonové z oficiálních zdrojů Kremlu - jako výraz "podpory pana Trumpa" ze strany "Ruska a ruské vlády".

Demokratický poslanec podal žádost o impeachment. Vadí mu Trumpova 'zdivočelá neschopnost'

Číst článek

Ústřední postavou aféry je prezidentův nejstarší syn Donald Trump ml., jemuž byla schůzka nabídnuta a který nabídku vřele přijal. Setkání s Veselnickou se kromě něj zúčastnili také šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort a Trumpův zeť a blízký poradce Jared Kushner - oba už dříve nařčení ze styků s ruskými představiteli ve prospěch boje proti Clintonové.

Schůzku zprostředkoval Rob Goldstone, kuriózní publicista britského původu, který udělal kariéru jako PR manažer v hudebním průmyslu (více o něm čtěte zde) a touto cestou získal vazby na rusko-ázerbájdžánského miliardáře Arase Agalavova (viz níže), jehož okolí mělo údajné kompromitující informace dodat.

Trump mladší se nařčení z ilegálního jednání brání tím, že zveřejnil svou e-mailovou konverzaci s Goldstonem. Dokument se následně s příslušnými vysvětlivkami vyrojil v amerických médiích; následuje překlad opoznámkované verze zpravodajské organizace NPR(Za účelem lepší srozumitelnosti jsme doplnili místy chybějící interpunkci a odstavce. Tón e-mailů ponecháváme poloformální: tedy oslovování křestním jménem spolu s vykáním, pozn. red.)

Natalja Veselnická údajné vazby na ruskou vládu popírá, stejně tak se od právničky distancoval i Kreml.

Donald Trump ml. ke zveřejnění e-mailů 

„Abych byl naprosto transparentní, pro všechny zveřejňuji celý řetězec své e-mailové konverzace s Robem Goldstonem ohledně schůzky z 9. června 2016. První e-mail ze 3. června 2016 byl od Roba, který přeposílal žádost od Emina, člověka, kterého jsem znal z ročníku Miss Universe 2013 poblíž Moskvy. Emin a jeho otec mají v Moskvě vysoce respektovanou společnost. Informace, které nabídli o Hillary Clintonové, jsem považoval za opposition research*. Nejdřív jsem chtěl jen telefonát, ale když nevyšel, řekli, že ta žena bude v New Yorku, a poprosili mě o schůzku. Rozhodl jsem se přijmout. Ta žena, jak už veřejně řekla, nepatřila k vládě. A jak už jsme řekli, žádné informace pro nás neměla a chtěla mluvit o adopční politice a Magnitského zákonu. Abych to uvedl ho kontextu, stalo se to ještě předtím, než byla současná ruská horečka v módě. A jak Rob Goldstone řekl novinářům, celé to setkání byl ten nejpitomější nesmysl, co jsem kdy slyšel. A popravdě mě rozčililo."

 • *Opposition research: neboli výzkum opozice, patří k základním nástrojům volební kampaně: analýzou svých oponentů, jejich silných i slabých míst a postavení na politické scéně se kandidát připravuje na konfrontaci.
 • Magnitského zákon: Sergej Magnitskij, ruský právník a auditor, zemřel za podezřelých okolností v ruské věznici poté, co odhalil obří daňový podvod spáchaný důstojníky ruských bezpečnostních složek. Zákon z roku 2012 uvalil sankce na s kauzou spjaté ruské činitele (uvedené na tzv. seznamu Magnitského).
 • Adopční politika: Reakcí Moskvy na Magnitského zákon byly protisankce vůči USA, včetně zákazu adopce ruských dětí americkými občany; ten ještě zhoršil už tak neutěšenou situaci ruských sirotků.

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 3. června 2016, 10:36 (pátek) 

Dobré ráno, 

zrovna mi volal Emin a poprosil mě, aby vás kontaktoval ohledně něčeho velmi zajímavého. 

S jeho otcem Arasem se dnes ráno setkal korunní prokurátor Ruska a během jejich schůzky navrhl, že Trumpově kampani poskytne jisté oficiální dokumenty a informace, které by usvědčily Hillary a její jednání s Ruskem a vašemu otci by byly velmi užitečné. 

Donald Trump s otcem (vpravo) a synem Agalarovými na ceremoniálu Miss Universe v Moskvě, 2013. | Zdroj: Profimedia

Pochopitelně se jedná o velmi citlivé informace na hodně vysoké úrovni, ale jsou součástí podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa – s pomocí Arase a Emina. 

Jak s těmito informacemi podle vás naložit co nejlépe a mohl byste si o tom s Eminem promluvit vy osobně? 

Můžu ty informace poslat také vašemu otci po Rhoně, ale jsou ultracitlivé, takže jsem je chtěl nejdřív poslat vám. 

Zdravím, 

Rob Goldstone 

 • Emin a Aras: Emin Agalarov je rusko-ázerbájdžánský popový zpěvák, syn Arase Agalarova, realitního miliardáře, jemuž někteří přezdívají „ruský Donald Trump“. Vztah Trumpových s Agalarovými se podle NPR datuje do roku 2013, kdy se soutěž krásy Miss Universe, tehdy vlastněná Trumpem st., konala v nákupním komplexu Crocus City Mall na předměstí Moskvy. Budovu vlastní Aras Agalarov, jemuž Vladimir Putin krátce poté udělil přestižní Řád cti. Emin Agalarov byl ženatý s Lejlou Alijevovou, dcerou ázerbajdžánského autoritářského prezidenta Ilhama Allijeva. Trump st. v roce 2012 figuroval v Agalarově videoklipu.
 • Korunní prokurátor: Z Velké Británie známý titul v Rusku neexistuje, připomněly New York Times. Goldstone měl pravděpodobně na mysli generálního prokurátora Ruské federace Jurije Jakovleviče Čajku, který má k právničce Veselnické blízko.
 • Velmi zajímavé informace: Podle Trumpa ml. žádné nebyly. „Prohlášení (Veselnické) byla vágní, rozporuplná a nedávala žádný smysl,“ tvrdí prezidentův syn. „Žádné detaily nebo doplňující informace neposkytla, dokonce ani nenabídla. Brzy bylo jasné, že žádné smysluplné informace nemá.“
  Trumpův právník Alan Futerfas v pondělí prohlásil: „Don ml. neměl žádné povědomí, o jakých specifických informacích se bude diskutovat, jestli vůbec o nějakých. A dále: ani na chvíli neexistovala dohoda nebo závazek, že on či kdykoli jiný bude ty informace, ať už budou jakékoli, považovat za spolehlivé, věrohodné nebo zajímavé či schopné projít kontrolou.“
  To však e-mail vyvrací, píše NPR: Goldstone v něm slibuje „oficiální dokumenty“. Zdroje neupřesňuje, ale explicitně píše, že jsou „na vysoké úrovni“ a „součástí podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa“. Prezident Trump i jeho potomci v minulosti popřeli jakoukoli snahu Ruska o pomoc v předvolební kampani.
 • Rhona: Rhonu Graffovou, výkonnou asistentku Donalda Trumpa st. a viceprezidentku Trump Organization, nazývají Trumpovým „vrátným“. Ačkoli Graffová sídlí v Trump Tower, obracejí se na lidé, kteří touží po schůzce s prezidentem, k němuž má Graffová zřejmě „přímou linku“. Prezident údajně vyzýval, aby „zájemci místo do Bílého domu šli raději za Graffovou“.

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 3. června 2016, 10.53 (pátek) 

Díky, Robe, vážím si toho. Zrovna jsem na cestách, ale možná že bych si nejdřív jen promluvil s Eminem. Zdá se, že máme ještě čas, a jestli je to to, co říkáte, hodně se mi to líbí, hlavně později v létě. Můžeme si zavolat, hned jak se příští týden vrátím? 

Zdravím, 

Don 

 • Později v létě: E-mailová výměna i následná schůzka se odehrály v červnu. V červenci WikiLeaks zveřejnily hacknuté e-maily Demokratického národního výboru (nejvyšší orgán Demokratické strany) – podle amerických zpravodajských služeb zprostředkované ruskými hackery. V říjnu se na WikiLeaks objevily e-maily šéfa Clintonové kampaně Johna Podesty, podle zpravodajců opět práce ruských hackerů.

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 6. června 2016, 12.40 (pondělí) 

Zdravím, Done, 

dejte vědět, až budete mít chvilku zavolat Eminovi ohledně těch informací o Hillary – zmínil jste začátek týdne, tak chci zkusit dojednat čas a den. 

Pozdrav vám i vaší rodině, 

Rob Goldstone 

 • Ty informace o Hillary: Z hlediska zákona to členy Trumpovy kampaně staví do velmi pochybného světla, píše NPR. Federální legislativa USA zakazuje nabízet i přijímat příspěvky do kampaně od zahraničních jedinců či vlád. Za takový příspěvek lze považovat také opposition research.
  Pokud takové informace na schůzce nezazněly, jak říká Trump ml., nezákonné to nebylo. E-maily však dokazují, že jádro Trumpovy kampaně mělo o takovou nabídku zájem a v případě poskytnutí informací by zákon překročili. Vzbuzuje to také otázku, míní NPR, zda se neodehrály i další podobné schůzky – a zda z nich nějaké „zajímavé“ informace vzešly. 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 6. června 2016, 15.03 (pondělí) 

Robe, můžeme si promluvit teď? 

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 6. června 2016, 15.37 (pondělí) 

Zkusím ho chytit v Moskvě. 

Na které číslo může zavolat? 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 6. června 2016, 15.38 (pondělí) 

Na můj mobil, díky 

d

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 6. června 2016, 15.43 (pondělí) 

Ok, zrovna je na jevišti v Moskvě, ale během 20 minut by měl končit, tak jsem si jistý, že může zavolat

Rob 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 6. června 2016, 16.38 (pondělí) 

Robe, díky za pomoc. 

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 7. června 2016, 16.20 (úterý) 

Done, 

doufám, že jde všechno dobře. 

Advokátka Natalja Veselnická, ruský miliardář ázerbajdžínského původu Aras Agalarov a jeho syn, popový zpěvák Emin Agalarov. | Zdroj: Profimedia

Emin mě požádal o naplánování schůzky s vámi a právničkou ruské vlády, která kvůli tomu přilétá ve čtvrtek z Moskvy. 

Věřím, že o té schůzce víte – a chci se zeptat, jestli by se vám to hodilo ve čtvrtek v 15.00 nebo později? 

Předpokládám, že to bude u vás kanceláři. 

Zdravím, 

Rob Goldstone 

 • Právnička ruské vlády: Míněna Natalja Veselnická. „Řekli mi, abych ji před schůzkou nejmenoval,“ uvedl v neděli Trump ml., což e-maily potvrzují. Tvrdí ovšem také, že Veselnická je napojená na Kreml. Veselnická to počátkem týdne rezolutně popřela, stejně jako to, že by kdy „měla poškozující či citlivé informace o Hillary Clintonové. Nikdy jsem to neměla v úmyslu.“ NPR nicméně připomíná charakter ruského režimu a těsné propojení nejvyšších vrstev politiky a byznysu. 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 7. červen 2016, 17.16 (úterý) 

Co takhle ve tři v naší kanceláři? Díky, robe, cením si vaší pomoci s dojednáním. 

Od. Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 7. června 2016, 17.19 (úterý) 

Perfektní… Na schůzce nebudu, ale přivedu je v 15.00 a představím vás atd. 

Jména těch dvou lidí, kteří se s vámi setkají, vám pošlu kvůli ochrance, jakmile je během dneška budu mít. 

mějte se, 

Rob 

 • Těch dvou lidí: Pravděpodobně Natalja Veselnická (slovy Goldstonea „právnička ruské vlády“) a kdosi, koho Veselnická nazývá „tlumočníkem“. Jeho identita není zatím známa: mohl to být najatý soukromý tlumočník, ale také někdo z ruských zpravodajských služeb vyslaný po bok Veselnické ruským konzulátem. Implikuje se, že „tlumočník“ už byl v New Yorku, zatímco Veselnická „kvůli tomu“ přilétá z Moskvy - tedy výslovně kvůli schůzce s Trumpovými lidmi. 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 7. června 2016, 18.14 (úterý) 

Skvělé. Nejspíš tam bude Paul Manafort (šéf kampaně), můj švagr a já. 725 Fifth Ave 25. patro

 • Paul Manafort: Šéf Trumpovy kampaně disponoval mnoha kontakty v oblasti východní Evropy a Ruska; později na vedení Trumpova týmu rezignoval kvůli obvinění z napojení na proruské oligarchy a povstalce na Ukrajině.  
 • Můj švagr: Jared Kushner, manžel Ivanky Trumpové a jedna z klíčových postav Trumpova týmu, patří k nejvyšším poradcům v Bílém domě. Kushnerův právník uvedl, že jeho klient „předčasně odevzdal“ vládní formulář, kam se vyplňují kontakty se zástupci zahraničních vlád. Kushner svůj výčet nakonec rozšířil: uvedl přes 100 telefonátů a schůzek včetně styků s „osobou z Ruska“.
 • 725 Fifth Ave 25. patro: Kancelář Trumpa ml. se nachází ve 25. patře v Trump Tower, sídle Trump Organization, na prestižní adrese Pátá Avenue 725 na Manhattanu. 

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 8. června 2016, 10.34 (středa) 

Dobré ráno, 

bylo by možné posunout zítřejší schůzku na 16.00? Teď mě informovali, že ta ruská právnička je do tří u soudu. 

Zdravím, 

Rob 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Robu Goldstoneovi
Kdy: 8. června 2016, 11.15 (středa) 

Ano, Robe, to by šlo, jestli by tedy nechtěli místo toho dneska ve tři… Jen mi dejte vědět a já to zařídím. 

Od: Roba Goldstonea
Komu: Donaldu Trumpovi ml.
Kdy: 8. června 2016, 11.18 (středa) 

Dneska nemůžou, protože ještě nepřistála z Moskvy, zítra v 16:00 se hodí výborně. 

Zdravím, 

Rob 

Od: Donalda Trumpa ml.
Komu: Jaredu Kushnerovi, Paulu Manafortovi
Kdy: 8. června 2016, 12.03 (středa)

Schůzka se přesunula zítra na čtvrtou v mojí kanceláři. 

Zdravím, 

Don

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme