Odtajněné materiály CIA vrhají nové světlo na události v Polsku v roce 1981

Americká CIA odtajnila zprávy, které vrhají nové světlo na okolnosti výjimečného stavu v Polsku, vyhlášeného v prosinci před 27 lety. Jde o zprávy, které do Spojených států posílal tehdejší americký agent a zároveň důstojník polského generálního štábu Ryszard Kukliński. Z jeho depeší vyplývá, že Polsku skutečně hrozila sovětské intervence, ale ne bezprostředně před vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski vyhlašuje 13. prosince 1981 válečný stav | Foto: Archiv ČRo

Sovětský svaz se chystal zasáhnout v Polsku už rok před vyhlášením výjimečného stavu, vyplývá ze zpráv plukovníka Ryszarda Kuklińského. Jejich obsah vyvrací tezi polského vůdce generála Jaruzelského, který zavedení 454909mimořádných opatření zdůvodňoval sovětskou hrozbou.

Zprávy agenta Kuklińského šly rovnou na stůl tehdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana. Odhalení sovětských plánů pravděpodobně zabránilo intervenci v Polsku.

Materiály poukazují na to, že v případě konfliktu se Západem byla Moskva připravená použít jaderné zbraně.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme