Odtržení Katalánska zabráníme všemi prostředky, vzkázal do Barcelony španělský premiér

Španělsko je odhodláno zabránit nezávislosti Katalánska všemi zákonnými prostředky. Německému deníku Die Welt to řekl španělský premiér Mariano Rajoy. Připustil tak, že Madrid by v souladu s ústavou mohl pozastavit pravomoci katalánské vlády.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strhaná nálepka španělské vlajky v Barceloně | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Španělský premiér také odmítl výzvy katalánské regionální vlády, aby z regionu stáhl policejní posily. Podle Mariana Rajoye tam zůstanou, dokud nebude krize vyřešena. Právě proti policejnímu násilí při referendu o nezávislosti celý týden protestovali příznivci katalánské samostatnosti.

V neděli v Barceloně také demonstrovaly statisíce lidí proti oddělení od Španělska. Označili se za katalánskou mlčící většinu. Podpora Madridu podle agentury Reuters pomohla uklidnit trhy.

Týden, který rozhodne o Katalánsku? Puigdemont chystá nezávislost, Rajoy omezení autonomie

Číst článek

Třeba jeden z největších světových zpracovatelů krevní plasmy Grifols zatím plánuje zachovat své sídlo v Katalánsku.

Proti rychlému odtržení ale od Španělska se vyslovila starostka katalánské Barcelony Ada Colauová. Nejodvážnější čin teď podle ní bude zasednout k jednacímu stolu. Starostka taky vyzvala madridskou vládu, aby ponechala regionu autonomii.

Na úterý je plánováno dlouho očekávané vystoupení katalánského premiéra Carlese Puigdemonta před regionálním parlamentem. Madrid se obává deklarace nezávislosti.

Členka vedení Puigdemontovy strany Marta Pascalová ale britské BBC řekla, že plánuje jen symbolické prohlášení, že většina Katalánců samostatnost podporuje.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme